Koenzym Q 10

Vědci objevili látku, která v našich buňkách dokáže přeměnit tuk, uhlovodíky a protein na energii. Nazývá se koenzym Q10 (Co Q10, ubichinon). Její nedostatek může vést k narušení energetické rovnováhy a k nejrůznějším funkčním poruchám uvnitř organismu. Zhruba do třiceti let věku si organismus vyrábí tento koenzym sám v množství, které je potřebné pro normální funkce buněk. Množství koenzymu Q10 v organismu klesá úměrně stárnutím, proto je nezbytné organismu koenzym dodat buď prostřednictvím stravy nebo doplňkové výživy.

Jeho přirozenými potravinovými zdroji jsou makrely, losos, sardinky, hovězí srdce a hovězí játra. Tyto potraviny jej obsahují v největším množství.

Jedna z nejlépe doložených vlastností koenzymu Q je jeho schopnost posílit srdeční sval. Jeho vysoká účinnost a bezpečnost aplikace byla prokázána tuctem nezávislých mezinárodních vědců a mezinárodních lékařských sympozií.

Dlouhodobé výzkumy jednoznačně potvrzují, že porucha srdeční funkce, onemocnění koronárních cév či riziko infarktu může být způsobeno nejen vysokým krevním tlakem a ischemickou chorobou, ale podobný následek má i chronický nedostatek koenzymu Q 10.

Výzkumy dále prokázaly, že 

koenzim Q10 má blahodárné účinky v případě různých alergií, onemocnění dýchacích cest a astmatu. Užívá se i při léčbě poruch mozkové činnosti souvisejících se schizofrenií a Alzheimerovou chorobou. Dobré výsledky byly s přípravkem zaznamenány i při zpomalování procesu stárnutí, při obezitě, dále při nákaze způsobené plísní Candida albicans (candidosa), roztroušené skleróze, onemocnění zubů, paradentóze a cukrovce.

Upozornění

Vedlejší účinky koenzymu Q 10 nejsou známy.

Preparát chraňte před teplem a světlem. Kvalita čistého koenzymu Q 10 klesá při teplotě nad 35 stupňů Celsia.

Těhotné ženy a kojící matky by se měly poradit před zahájením aplikace přípravku se svým lékařem.

Příznivé účinky koenzymu Q 10 se projevují velmi pomalu až po několika týdnech.