Pozdrav slunci

Pozdrav slunci

Jóga. Jedinečný způsob cvičení, který protáhne nejen tělo, ale zároveň dodá klid a mír duši. Člověk se cítí vyrovnaný, spokojený, příjemně odpočatý. Co více si přát? Existuje mnoho modifikací, systému a způsobů, jak cvičit nebo relaxovat. Obvykle je cvičení spojené i s určitou formou meditace, která doplňuje fyzickou stránku jógy o její duchovní rozměr.

Nejznámější sestavou cviků, které se cvičí v mnoha úpravách po celém světě, je Pozdrav slunci. V sanskrtu se označuje jako súrja namaskára. Jedná se o soubor jogínských poloh – ásán, které lze praktikovat v jakémkoliv stavu vědomí.

Jedná se jakousi formu rozcvičky, která se praktikuje obvykle ráno. Doporučuje se opakovat 6 – 12x. Velmi důležité je kromě zvládnutí cviků dbát i na pečlivé dýchání. Při správném provádění celé sestavy velmi záhy zjistíte, jak umí toto cvičení uvolnit a zároveň přímo nabít energií pro celý těžký den. Tuto relaxaci si mohou dopřát lidé bez rozdílu věku a pohlaví. Nedoporučuje se pouze pro těhotné od 4. měsíce, menstruující ženy a osoby s vysokým krevním tlakem nebo potížemi se srdcem.

Začátek

Mírně se rozkročíme a dlaně opřeme celou plochou o sebe. Předloktí držíme v jedné rovině, palce opíráme o hrudní kost. Ramena tlačíme mírně vzad, vtáhneme břicho a podsadíme pánev. Následuje výdech.

V této poloze dochází k podpoře schopnosti koncentrace, zklidnění mysle a nervů.

 

2.poloha

Vzpažíme a protáhneme tělo do délky. Uvolníme se a jdeme do záklonu. Následuje nádech.

Tato ásana působí příznivě na choroby krku. Protažení přední strany hrudníku stimuluje krevní oběh.

3.poloha

 

Jdeme do hlubokého uvolněného předklonu. Váha spočívá na celých chodidlech a kolena je natažená. Přidáme výdech.

 

Dochází k protažení zádových svalů a svalů zadní strany stehen. Aktivujeme solar plexus. Dochází k povzbuzení trávícího systému. Prokrvení hlavy působí jako stimulans pro uši, oči a také paměť.

4.poloha

 
 

Ruce spustíme na podložku a pravou nohu zanožíme co nejdále.  Trup a hlavu vytahujeme nahoru. Pánev naopak tlačíme dolů a vpřed. Nadechneme se.

Tlak stehen povzbuzuje trávení, dochází k posílení svalstva zad a dolních končetin.

5.poloha

 

 

K pravé noze přisuneme levou a vzepřeme se na rukou. V celém těle bychom měli cítit rovnoměrnou zátěž. Následuje výdech.

Dochází k harmonizaci nervového systému a posílení svalů na rukou, nohou, zádech a zadní straně dolních končetin. Prokrvení opět působí stimulativně na oči, uši a paměť.

6.poloha

Kolena a hrudník spustíme na podložku a pánech necháme vysazenou nahoru. Zadržíme dech.

Natahující páteř působí blahodárně na bránici a orgány v podbřišku. Dochází k harmonizaci celého těla.

7.poloha

Na podložku spustíme i pánev, opřeme se o špičky nohou a vzepřeme se na rukou. Zakloníme hlavu a nadechneme se.

Posilujeme svalstvo rukou, ramen a zad. Dochází ke zvýšení ohebnosti páteře a tím i ke zlepšení držení těla. Je to výborná poloha při prevenci proti poškození meziobratlových plotének.

8.poloha

Pánev opět zvedneme vzhůru a zatlačíme paty k zemi. Vzepřeme se na rukách a pánev zvedneme co nejvýše. Hlavu zatlačíme mezi paže a bradu na prsa. Paty tlačíme do podlahy. Opět by mělo být cítit v celém těle rovnoměrné zatížení. Vydechneme.

Poloha má stejné účinky, jako poloha 5.

9.poloha

Zanožíme co nejdále levou nohu. Trup a hlavu vytáhneme nahoru. Pánev tlačíme dolů a dopředu. Nadechneme.

Poloha má stejné účinky jako poloha 4.

10.poloha

Ruce necháme na podložce a levou nohu přesuneme mezi ně. Přesuneme se do hlubokého uvolněného předklonu. Váha spočívá na chodidlech a kolena jsou natažená. Vydechneme.

Poloha má stejné účinky jako poloha 3.

11.poloha

Pomalu vzpažíme, protáhneme tělo do dálky, uvolníme se a zakloníme. Nádech.

Stejné účinky jako u polohy 2.

12.poloha

Stejná, jako základní postavení. Vydechneme. Účinky jsou stejné, jako u polohy 1.

Čím déle budete tyto cviky provádět, tím se stanou automatičtějšími a jejich přechody plynulejšími. Cvičení tak bude poskytovat radost, uvolnění a bude opravdu energetickou injekcí, která vás nabije na celý den.