Nejčastější nemoci dýchacích cest: Co sužuje horní a dolní cesty dýchací?

Nemoci plic a dýchacích cest – to je velmi častý problém, který člověka sužuje. Bohužel nad těmito zdravotními problémy kdekdo jen mávne rukou, což je chyba. Co nejdříve by se mělo zamířit k lékaři, který odhalí, co je příčinou našeho stavu. Že vás zrovna horní a dolní cesty dýchací zlobí a něco vám brání v bezproblémovém nadechnutí? Může to být alergie, astma nebo jiný vážný zdravotní problém.

nemoc 2

Obecně lze říct, že se nemoci horních cest dýchacích, případně těch dolních cest dýchacích projevují rýmou, kašlem, také pálením na plicích nebo dušností. To jsou však jen obecné symptomy, které onemocnění sužují. Jednotlivé nemoci mají i své typické příznaky, díky kterým rozeznáte, jaký problém vás aktuálně trápí.

Astma patří mezi nejčastější nemoci dýchacích cest

K vůbec nejčastějším onemocněním dýchacích cest patří astma. V tomto případě mluvíme o chronické nemoci, která se neřadí k akutním problémům. Řeší se většinou jednorázově zásahem inhalátoru. Úplné vyléčení astmatu je však cestou velice dlouhou, klikatou a náročnou. Většina lidí se s astmatem dříve naučí žít. Tomu se nelze divit, vždyť astma se projevuje už v pátém roce života u většiny případů. Důvodem vzniku onemocnění bývá velice často genetika.

Jak se astma projevuje?

Pro astma je běžná dušnost nebo ztížené dýchání podobající se hvízdání nebo sípání. Součástí onemocnění jsou záchvaty, ke kterým dochází většinou při nedostatku vzduchu nebo po nějaké námaze.

Jak se astma léčí?

Akutní stavy se léčí s pomocí zmiňovaného inhalátoru. Záchvatům však lze předcházet preventivními opatřeními, jako je kontrolování toho, co astma spouští. Čili člověk se nesmí přemáhat a podobně.

Nepleťte si astma s alergií

Velice často se astma zaměňuje s alergiemi. Alergie je však něco naprosto jiného, i když tedy také mluvíme o nemoci dýchacích cest. Alergii lze popsat jako přehnanou a někdy až nepřiměřenou reakci imunitního systému na nějakou látku, kterou nejčastěji bývá prach, pyl nebo zvířecí chlupy. Těmto látkám se říká alergeny.

166799-1_fermentovany-doplnek-stravy-regulatpro-bio-350-ml-original

Jak se alergie projevuje?

Příznaky alergií se často liší - zatímco někdo pociťuje svědění, jinému se vyskytne na těle vyrážka nebo ekzém. Alergie se také může projevovat otoky očí nebo dušností či zduřením nosní sliznice.

Jak se alergie léčí?

Léčba spočívá především v nutnosti vyhýbat se danému alergenu. Když s ním nepřijdete do kontaktu, rázem vás žádné alergické reakce nepřepadnou. To je zkrátka pevně stanovená rovnice. Podstoupit je možné takzvanou alergenovou imunoterapii, kdy si lze vypěstovat toleranci vůči zatím nenáviděné látce.

Horší už je zápal plic

Horní cesty dýchací i dolní cesty dýchací může sužovat celá spousta onemocnění. Astma a alergie jsou těmi nejznámějšími a nejběžnějšími zdravotními potížemi. O něco vážnější chorobou je pak zápal plic, který je zánětlivým onemocněním plicní tkáně. Způsoben je viry, bakteriemi, také případně alergiemi. Bohužel se jedná o onemocnění, na které se každoročně také ve velkém umírá.

Jak se zápal plic projevuje?

Zápal plic se projevuje narůstající dušností a horečkami. Jeho součástí je kašel i celková zchvácenost. Pacient může vykašlávat hnis nebo hlen, který často obsahuje i známky krve. Dochází k výrazným bolestem na hrudi - jsou v podobě pálení nebo bodání.

Jak se zápal plic léčí?

V tomto případě už najdeme léky na dýchací cesty, které sužuje zápal plic. Léčba probíhá antibiotiky, používají se i různá antitusika proti kašli. Pokud je nemoc neinfekčního charakteru, podávají se zpravidla kortikoidy.

59_oresak-4x50ml-1160x441

Pečujte o své dýchací cesty, předejdete nemoci dýchacích cest

Pokud se chcete vyvarovat nepříjemným onemocněním, jako je zápal plic, astma, CHOPN, zánět průdušek nebo jiné choroby, neměli byste podceňovat péči o dýchací cesty. Péče o dýchací cesty spočívá kupříkladu v užívání produktů a doplňků, které horní i dolní cesty dýchací udržují ve skvělém stavu. Doporučujeme především fermentovaný doplněk výživy RegulatPRO BIO, který zvyšuje obecně odolnost proti nemocem, nebo různé bylinné tinktury, jako je tinktura Ořešák černý. Ty mají na zdraví člověka skvělý vliv a přispívají ke správné funkci orgánů v těle.

Provozovatel shopu, jako správce osobních údajů zpracovává cookies soubory, pro vylepšení eshopu, analytické účely a cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde