Tlusté střevo

CO JE PRŮJEM?

Průjem je protiklad zácpy. Je to stav častějších a vodnatých stolic. Existuje několik druhů průjmů. Nejčastější je zánětlivý průjem způsobený městnáním hlenů v tlustém střevě. Po něm následuje rychlé ochlazení veškeré kůže těla a tím potlačení transpirace. Jiná forma průjmu je forma pankreatická. Jde o tvrdošíjné onemocnění s řídkými, vláknitými nebo lepkavými stolicemi, způsobené poruchami slinivky břišní. Existuje také pankreatický průjem vyvolaný střevními parazity – atd.

 

ZÁCPA A PROJÍMADLA

Projímadla jsou obrovským „kšeftem“. Vzhledem k častosti zácpy je to pochopitelné. Co se stane, když si vezmete projímadlo? Dojde obyčejně k odchodu odpadových produktů ze střeva. Ale proč k tomu dojde? Jednoduše proto, protože tlusté střevo je tak podrážděné, že se projímadlo rychle snaží vyloučit a všechno kolem, co je volné, jde s sebou. Zjistili jsme, že projímadla nejen vedou k návyku, ale ničí také sliznici střeva. Projímadlo ruší normální rytmus vylučovacích orgánů, které dříve nebo později začnou rebelovat. To je důvod, proč mnoho lidí začne s mírným projímadlem a brzy přejde na silnější, než dosáhne stádia z kterého není návratu. Tak se získá jízdenka ke kolostomii!

 

DBEJTE NA SVOJE TLUSTÉ STŘEVO

Chirurg se vzdělává a školí, aby řezal a amputoval. Nepatří do jeho kompetence vyplachovat tlusté střevo. Umělé vyústění tlustého střeva navenek (kolostomie) je jistě užitečný a velmi prospěšný chirurgický výkon, nutný u mnoha závažných onemocnění. Zcela určitě je možné s ním dobře žít. Zácpu lze však zvládnout jinak.

 

Tlusté střevo je úzce spojeno s každou buňkou a každou tkání našeho těla.

Všeobecně začíná degenerace tlustého střeva již krátce po porodu. Tlusté střevo normálního dítěte je zdravé jen krátce. Od dětství do mladistvého věku je za jeho stav zodpovědná disciplína (nebo její chybění). Potom určují jeho stav a jeho vliv na tělesné a duševní zdravi po celý zbývající život, vědomosti a dobrá vůle.

 

Aloe Vera Gel

Zlepšuje schopnost vázat vodu, má uklidňující účinek na svalovinu tenkého a tlustého střeva, a tím je rychlejší pohyb stolice celým tlustým střevem, snížíme možnost hnilobného rozkladu bílkovin v tlustém střevě. Vytváří vhodné prostředí pro osídlení střevní bakteriální mikroflory. Aloe velmi výrazně ovlivňuje rozložení střevní bakteriální mikroflory s poklesem hnilobných bakterií, kvasinek, plísní. Např. kvasinky- Candida albicans, které vytváří prostřednictvím aminokyselin velké množství toxických látek, které se z tlustého střeva absorbují a intoxikují celý organismus a s ním i všechny orgány.

Účinek Aloe Vera na celé trávení od žalůdku po vyloučení, je reguleční, každý kdo má problémy s trávením, pociťuje při pití aloe výraznou úlevu.

Díky Aloe Vera Gelu se značně zlepší trávení a vstřebání, do každé tkáně a do každé buňky začne pronikat více živin, což přispívá ke zrychlení regenerečního procesu.

Gel z Aloe Vera můžeme s velkým úspěchem použít při zvládnutí průjmu, tak i zácpy, záněty i vředy.

Denně 20-100ml

Pít ráno na lačno-nejlépe do 7:00hod, po 14hod a večer před spaním, mezi 17-19hod

Nutné dlouhodobé užívání, min. 3 - 6 měsíců, následně 2x do roka udržovací kůru

Dodržujte pitný režim – min. 1,5-2,5 litru vody denně

 

ACTIVE PROBIOTIC

6-ti druhové probiotické kultury, bakterie jsou živé mikroorganismy, které žijí v našem těle a jsou důležité pro udržení zdraví a kondice. Některé druhy jsou pro organismus škodlivé, jiné užitečné.

Tyto „hodné bakterie“ jsou probiotické, což v řečtině znamená „pro život“. Tyto působí především v tlustém střevě a pomáhají uvolňování živin z potravy pro lepší vstřebání.

Aktivní probiotikum pracuje skvěle v tandemu s Aloe Vera Gelem.

Aloe působí primárně, čímž podporuje růst probiotik a poskytuje jim ideální prostředí pro jejich funkci

Složení: speciální probiotická směs – 1 miliardu :

 • Lactobacillus acidophilus – potlačuje nežádoucí mikroorganismy a pomáhá předcházet jejich množení a vytváření kolonií

 • Bifidobakterium longum – vytlačuje nežádoucí bakterie a tím napomáhá snížení výskytu

  gastrointestinálních poruch

 • Bifidobakterium lactis – pomáhá snižovat ph v těle a zabraňuje množení nežádoucích bakterií

 • Lactobacillus rhamnousus – chrání střevní trakt, před nežádoucími mikroorganismy

 • Lactobacillus bulgaricus – napomáhá udržet tenké střevo čisté a v rovnováze

 • Lactobacillus plantarium – uchovává klíčové živiny, vitamíny a antioxidanty, aby napomáhaly neutralizaci nežádoucích substancí naší potravy

brát jedno dražé před spaním, na lačno či 1 hodinu po jídle

 

Tlusté střevo

Tlusté střevo je konečný úsek trávicího systému. Pro člověka má obrovský význam, protože vypuzuje nestrávené zbytky potravy konečníkem z těla ven. Díky nesprávné skladbě stravy, nedostatečnému pohybu a stresu se zvyšuje počet onemocnění tlustého střeva, což je varující. Problémy tlustého střeva se řadí mezi tzv. civilizační choroby.

Co je to tlusté střevo?

Jak už bylo uvedeno, tlusté střevo je konečná část trávicího systému. Měří asi 1,5 m a jeho šířka se pohybuje kolem 7 cm. Má tvar trubice, jejíž stěny nejsou příliš silné. Dělí se na několik částí. Je to slepé střevo, vzestupný, příčný a sestupný tračník, esovitá klička, poslední částí je konečník, který je vyústěním tlustého střeva ven z těla a plní funkci vypuzování výkalů. Sliznice tlustého střeva je pokrytá nízkými řasami a malým množstvím resorpčních buněk. Zde dochází k vstřebávání minerálů a hlavně vody. Zbytky natrávené potravy se zdržují v tlustém střevě okolo 10 hodin, zhušťují se a účinkem bakterií kvasí a hnijí (bílkoviny). Při tomto procesu vzniká jako vedlejší produkt alkohol a určité množství různých plynů. Většinou je to metan, vodík či oxid uhličitý. Doprovodným příznakem hnití bílkovin mohou vznikat i velmi jedovaté plyny, např. sirovodík, fenol apod. Aby se mohla trávenina posunovat tlustým střevem ven, je nutný pohyb tlustého střeva, který je buď v krátkém úseku (segmentační) a nebo v celém střevě (tzv. peristaltické vlny).

Jaké jsou nemoci tlustého střeva?

Nemoci tlustého střeva vždy souvisí s trávením a jsou tedy velmi nepříjemné. Většina lidí má zábrany o nich hovořit i s odbornými lékaři, a proto se velmi často stává, že se jejich léčba odsouvá. To může mít neblahé následky. Mezi nejznámější nemoci patří:

 • Zánět slepého střeva. Jde vlastně o zanícení červovitého výběžku slepého střeva, který se nachází v horní části tlustého střeva. Řeší se většinou chirurgickým odstraněním, protože pro normální trávení a život je tento výběžek nepodstatný a jeho zánět může být ohrožující.
 • Hemeroidy. Jde o onemocnění posledního úseku tlustého střeva, konečníku. Kolem svěrače dochází ke zvětšení a zduření žilního pletence. Hemeroidy mohou být vnitřní i vnější. V některých případech dochází k vyhřeznutí části střeva. Problém vzniká hlavně při defekaci, která je velmi bolestivá. Ve stolici se objevuje jasně červená krev. Důvodem tohoto onemocnění je především špatná skladba stravy, tlak na konečník, stres, těhotenství apod. Léčba je celkem úspěšná, existuje celá řada mastí, čípků a jiných přípravků. Někdy se musí přistoupit i k jiným metodám odstranění hemeroidů (podvázání, chirurg. řešení).
 • Syndrom dráždivého tračníku. Jde o funkční onemocnění. Nemocný reaguje na sebemenší podněty nepříjemným kručením ve střevě, křečemi, nutkáním na stolici, která může být buď průjmovitá nebo naopak velmi hutná. Objevuje se častá plynatost a velmi nepříjemné pocity ve chvílích, kdy se to nejméně hodí. Toto onemocnění souvisí s psychickou labilitou a špatnými stravovacími návyky. Čas od času se s podrážděním tračníku setká každý, např. před zkouškou, cestováním, důležitou schůzkou apod. Je dobré upravit svůj jídelníček a pracovat na psychice a sebevědomí.
 • Meteorismus. Plynatost je velmi častá a nepopulární. Jde o nadměrné tvoření plynů ve střevě, které způsobuje nadýmání a bolesti břicha. Plyny buď odcházejí samy a často, někdy i nekontrolovaně, nebo se hromadí ve střevě. V tom případě jde o komplikovaný stav. Naštěstí existuje spousta léků i doplňků stravy, které pomáhají tento stav řešit. Pomáhá změnit skladbu jídelníčku.
 • Ulcerózní kolitida (Idiopatická proktokolitida). Je chronické onemocnění sliznice tlustého střeva. Začíná výlučně v konečníku. Je to zánětlivé onemocnění se vznikem vředů. Projevuje se podobně jako Crohnova nemoc průjmy, slabostí, nechutenstvím. Ve stolici se objevuje krev. Léčí se obtížně, avšak jsou zaznamenány období klidu, které jsou střídány s akutními projevy nemoci. V některých případech je nutný chirurgický zákrok.
 • Crohnova nemoc. CN je chronické zánětlivé onemocnění kteréhokoliv úseku trávicího systému. Nejčastěji se však projevuje na přechodu tenkého a tlustého střeva, má však tendenci se šířit. U této nemoci vznikají zánětlivé vředy, které se hojí jizvami, ty mohou v konečném důsledku zúžit průchodnost střev. Je to neinfekční onemocnění, způsobené kombinací genetických vloh a vlivu životního stylu. Nemocný má časté a úporné průjmy, bolesti břicha, horečky, projevuje se u něj nechutenství, hubnutí, ztráta energie a špatné vstřebávání živin. CN se diagnostikuje i léčí vždy v odborné ambulanci. Většinou se podávají léky s protizánětlivými účinky (kortikoidy), někdy je zapotřebí i opakovaný chirurgický zákrok.
 • Divertikulární choroba je charakteristická tvorbou výchlipek (výrůstků) v tlustém střevě. Jde o výhřezy sliznice, které mohou zadržovat stolici a způsobit tak zánětlivé onemocnění. Pokud se nemoc projeví, může pacient trpět kolikovitými problémy, poruchou vyprazdňování a zánětlivými příznaky. O léčbě rozhoduje lékař dle vyšetření a pokročilosti onemocnění.
 • Nádory. Nádor může být benigní (nezhoubné) nebo maligní (zhoubné) povahy. Jde o nepředvídatelný nárůst a množení buněk. Mezi benigní nádory v tlustém střevě patří tzv. polypy, je dobré se jich chirurgickou cestou zbavit, protože se mohou zvrhnout v karcinom tlustého střeva, který je zhoubný. Na rakovinu tlustého střeva umírá spousta lidí a náš národ je tím nechvalně pověstný. Nádory se projevují nepravidelností a zúžením proužku stolice, pacient má pocit neúplného vyprázdnění. Ve stolici se objevuje světlá či tmavá krev, někdy není okem postřehnutelná. Mezi další příznaky patří zažívací potíže, plynatost, únava a nechtěný úbytek na váze. Mezi diagnostické metody patří rozbor krve na rakovinové markery, laboratorní rozbor na okultní (skryté) krvácení do stolice, rektoskopie, kolonoskopie, biopsie, zobrazovací metody, např. rentgen, ultrazvuk, CT apod. Léčba je závislá na stupni onemocnění, většinou jde o chirurgický zákrok, u maligních nádorů následuje chemoterapie nebo radioterapie. Při bolestech se indikují analgetika a opiáty.

Mezi nemoci tlustého střeva by se mohly zařadit i infekční choroby trávicího traktu, jako salmonelóza, úplavice, žloutenka, břišní tyfus apod. 

Zácpa

Většina lidí považuje zácpu za nemoc. Je pravda, že zácpa může být doprovodným symptomem onemocnění tlustého střeva, jde však víc o nesprávný životní návyk. Zácpa je nepravidelné vyprazdňování (defekace), kdy obsah tlustého střeva se nahušťuje, nabývá na objemu a těžko je vypuzován z konečníku ven. Zácpa je velký a někdy zásadní problém. Tím, že ucpává střevo, zabraňuje často přirozenému odchodu plynů, dochází k hromadění toxinů a jejich neblahému vlivu na organismus člověka. Vyprazdňování by mělo proběhnout nejméně jednou za den, nejlépe v určitou denní dobu (např. ráno). Pokud si člověk vytvoří takový návyk a vyhradí si k tomu potřebný čas a možnost, jeho zdraví to prospěje. Příčin zácpy je několik, od nesprávné skladby jídelníčku, přes hektický život, střídání životního rytmu (např. nepravidelnost směn), až po psychické zábrany. S přechodnou zácpou se setkal v životě asi každý a jistě si pamatuje, jak nepříjemný stav to byl. Může se to stát třeba na dovolené vlivem změny prostředí. Zácpa by se mohla definovat jako příčina i důsledek různých onemocnění.

Prevence nemocí tlustého střeva

Pokud jde o infekční choroby, spočívá prevence v dodržování hygienických návyků (mytí rukou po použití WC, po práci, před jídlem apod.), vyhýbání se prostředí, kde by mohlo dojít k nákaze a v požívání nezávadných a čerstvých potravin. I tak může dojít k infekci.

V neinfekčních případech jde o správný životní styl, vhodné návyky. Mezi ně patří nejen správný způsob stravování (především dostatek vlákniny a zeleniny, omezení přepálených tuků, tučných a těžkých jídel), ale i dostatek odpočinku a pohybu. Jak už bylo uvedeno výše, velmi důležité je vytvoření pravidelného vyprazdňovacího reflexu. Mezi další body prevence patří abstinence škodlivých látek (alkoholu, kouřových zplodin, drog a chemických látek, nadužívání léků). Zásadní je psychická hygiena, schopnost řešit problémy včas a otevřeně, úměrná ventilace agrese a jiné.

Podpořit správné trávení a vyprazdňování lze i doplňky stravy, bylinnými produkty, posílením imunity apod.  Aspoň dvakrát do roka by se měl organismus pročistit tzv. detoxikací.

 
Provozovatel shopu, jako správce osobních údajů zpracovává cookies soubory, pro vylepšení eshopu, analytické účely a cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde