Jak se znovu dostat do formy?

Zjistili jste, že vaše fyzička už dávno není, co bývala? Trápí vás povislé, nezpevněné tělo, které nevypadá dobře v šatech ani úzkých džínách? Dostaňte se zpátky do formy! Naordinujte si pohyb na každý den a záhy uvidíte, jak se tělo začíná měnit k dokonalosti. Začněte rychlou chůzí, která je tím nejpřirozenějším pohybem pro člověka. Postupně přidávejte jógu na protažení, pilates na posílení nebo gymnastiku proto, že vás zkrátka baví (jen si nezapomeňte pořídit kvalitní pomůcky na cvičení, ať už budete dělat cokoliv).

joga

Rychlá chůze na začátek

Jak již bylo zmíněno, začněte s rychlou chůzí. Pokud se chcete vrátit do formy, pravděpodobně jste nyní v bodě, kdy fyzička není zrovna nejlepší, proto se nepřeceňujte. Přepálené starty jsou to nejhorší, co vás může na cestě za štíhlou a pevnou postavou potkat. Když však začnete rychlou chůzí a postupně začnete přidávat další sportovní aktivity, opět se do pohybu zamilujete a rázem cesta za vysněnou postavou bude sama cílem.

Navíc rychlá chůze je způsob, jak být opět aktivním. Možná nestíháte posilovnu z důvodu množství práce, možná nemáte dostatek financí na osobního trenéra. Začněte proto místo výtahu chodit po schodech, choďte do práce nebo do školy pěšky, případně si pořiďte posilovače, které můžete stlačovat při procházce.

Zařaďte do svého harmonogramu kardio

Když už jste si opět zvykli na pohyb, který se možná do nedávna zdál být velkým tabu, začleňte do svého denního harmonogramu kardio. Jedná se o druhy cvičení, při kterých stoupá tepová frekvence. Patří sem například jízda na kole, také běh nebo plavání, při kterém se zapojuje každá partie těla. K těmto aktivitám doporučujeme pořídit si chladící ručník, který poskytne chladivý účinek hlavně během parného léta.

Kardio cvičení jsou nedílnou součástí cesty za vysněnou formou. Umí totiž zlepšovat schopnost těla zvládat fyzickou zátěž, navíc je prospěšný pro zdraví. Ke cvičení kardia většinou nepotřebujete žádné balanční podložky, gymnastické míče nebo jiné speciální pomůcky. Jak jsme zmínili, kardiem se rozumí například běh, při němž se efektivně hubnou přebytečná kila.

176651-1_chladici-rucnik-fialovy-32-x-90-cm-sjh-540e

Zakomponujte posilování

Kardio je spíše pro zahřátí těla a spálení kalorií. Abyste však svou postavu i tvarovali, zakomponovat do svého týdne musíte i posilování. Buď se můžete trápit v posilovnách, nebo to zkuste s domácím pilates či zmiňovanou jógou, při nichž se skvěle posilují i problematické partie těla.

Pravidelnost je důležitá

Chcete se znovu dostat do formy? Pak je důležité hýbat se pravidelně. V ideálním případě si sestavte plán, který budete dodržovat. Abyste zvýšili pravděpodobnost toho, že budete plán dodržovat, najděte si parťáka, který s vámi plán bude sdílet. Vzájemně se budete “hecovat”, povzbuzovat a pohánět kupředu.

Hlavně změňte jídelníček

Do formy se však nedostanete jenom pohybem, ale především změnou svého jídelníčku. Každý odborník či nutriční specialista je toho názoru, že správný, pestrý, zdravý, a především vyvážený jídelníček je osmdesát procent úspěchu. Proto omezte cukr, sůl i nezdravé tuky, které brzdí postavu vašich snů. Zmíněné věci nahraďte raději zdravými sacharidy a bílkovinami. Zařaďte do jídelníčku více masa, luštěnin či ryb, také jezte více ovoce a zeleniny. A samozřejmě naordinujte si správné porce. Přejídání je v tomto případě tabu.

182756_fitness-masazni-valec-33-x-14-cm--fialovy