Jak zatočit s nespavostí v těhotenství? Obložte se polštáři a uvolněte se

Víte, že běžnou součástí těhotenství je i nespavost? Tělo prochází velkými hormonálními, psychickými i fyzickými změnami a vytoužený spánek nepřichází, přestože víte, že potřebujete nabrat síly na příštích pár týdnů, měsíců a možná i let. Jak s ní bojovat?

tehotenstvi 2

Hormony vám nedají spát

Přes den jste relativně dobře naladěná, sebevědomá a klidná, ale když konečně ulehnete do postele, hlavou vám víří myšlenky na to, jak a jestli to vůbec všechno zvládnete? Nespavost na začátku a na konci těhotenství je poměrně častá. Na vině mohou být podle lékařů hormony, konkrétně prudký nárůst hladiny estrogenu.

Co s tím? Zkuste se před usnutím trochu rozmazlit. Je jen na vás, jestli si dopřejete teplou koupel s epsomskou solí, nebo šumivou bombou, uvaříte si zklidňující čaj s meduňkou, přečtete si pár stránek oblíbené knížky (pokud to není zrovna něco od Nesba), nebo si o všem, co právě prožíváte, popovídáte s nejlepší kamarádkou. Uvolněte se. Zvládnete to.

171041_allnature-epsomska-sul-hermanek-1000-g

Polštář pro těhotné – ten musíte mít

Dřív nebo později zjistíte, že jedinou možnou polohou, jak s velikým bříškem usnout, je ta na levém boku (kvůli lepšímu zásobení plodu krví). Polštář mezi kolena z paměťové pěny vám pomůže najít správnou polohu páteře a kyčlí a záda si konečně trochu odpočinou. Podobně může posloužit i kojící polštář, který využijete i v době, až se miminko narodí.

A když jsme u těch polštářů pro těhotné, je prima si občas odpočinout a dát si nohy nahoru. Spoustu žen trápí v těhotenství pocit těžkých nohou, kvůli kterým nemohou usnout. Pomáhá masáž chladivým gelem a jejich zvednutí, protože tím podpoříte krevní oběh a otok se zmenší. Osvědčil se nám nafukovací klínový polštář, který využijete i ke zvednutí hrudníku při nachlazení pro lepší dýchání nebo pokud vás večer pálí žáha.

182669_nafukovaci-klinovy-polstar-70-x-50-cm-bx-51

7 rad, jak zatočit s nespavostí v těhotenství

Nespavost podle průzkumů v průběhu těhotenství potrápí až 88 % budoucích maminek. Přečtěte si sedm rad, jak se i s bříškem vyspat do růžova.

  • Vyvětrejte si – čerstvý a trochu chladnější vzduch vám udělá jen dobře.
  • Choďte spát vždy zhruba ve stejný čas – napomůže to rychlejšímu usínání.
  • Přes den si dopřejte dostatek pohybu, pokud to váš zdravotní stav dovoluje. Jednak se příjemně unavíte a také předejdete tvorbě hemeroidů, které potrápí každou třetí budoucí maminku. Právě ty mohou být další z příčin nespavosti v těhotenství. Pokud už hemeroidy trpíte, zvyšte obsah vlákniny ve stravě a sezení vám usnadní tvarovaný podsedák, který využijete i po porodu, protože zmírňuje zatížení v oblasti hráze.
  • Nepodceňujte výběr matrace, polštáře a přikrývky – o tom, jak je správně vybrat, si můžete přečíst v našem článku s  osvědčenými tipy na kvalitní spánek.
  • Večer pozor na modré světlo, které vyzařují monitory, telefony, televize i některé žárovky, protože narušují tvorbu hormonu spánku. Proto před ulehnutím do postele věnujte čas něčemu jinému (třeba přečtěte miminku do bříška pohádku).
  • Může se stát, že vás v noci probudí ostrá křeč v lýtku. Pomůže jemná masáž postiženého místa. A ráno zavolejte gynekologovi, pravděpodobně vám předepíše magnezium a křeče odezní.

 

Poslední rada nad zlato – pokud můžete, s klidným svědomím si dopřejte spánek i přes den (samozřejmě pokud vám to nenarušuje večerní usínání). Každá minuta navíc se vám bude za pár týdnů hodit.