Proč a jak čistit zuby psovi?

Čištění zubů u psa by mělo patřit k pravidelné péči, se kterou začnete už ve chvíli, kdy si nový přírůstek do rodiny přinesete domů. Vyhnete se tak nepříjemným obtížím v pozdějším věku i zápachu z tlamičky vašeho mazlíčka. Jak ale čistit zuby psovi? Je to jednodušší, než si myslíte.

pes zuby 1

Hlavně pravidelně

Začíná to většinou vcelku nevinný zubním plakem, který snadno odstraníte čištěním pomocí zubního kartáčku. K dostání jsou kartáčky a náprstky pro psy a kočky, které se dají nasadit na prst a tím vám celý proces nesmírně ulehčí. Pokud plak necháte plakem, začne časem tvrdnout a zároveň sepsí  tlama stane rájem bakterií. V tu chvíli už většina páníčků zpozorní, protože pomnožení bakterií provází již zmíněný zápach z tlamičky.

A může být i hůř – zanedbaná péče o zuby psa nebo kočky může vést až k zánětu dásní a zubnímu kazu. V tu chvíli už si sami doma neporadíte a nezbyde vám nic jiného, než s mazlíčkem navštívit veterináře.

kartacky

Čištění zubů u psa není žádná věda

Nejspíš vás to překvapí, ale péče o psí zuby se dost podobá té, kterou každé ráno a večer provádíte v koupelně sami sobě.

 1. Čištění kartáčkem
  Než začnete, budete potřebovat: kartáček na zuby pro psy a také speciální zubní pastu. Z té lidské by totiž pejskovi dobře úplně nebylo. Je celkem jasné, že napoprvé a možná ani napodruhé psík nebude plně spolupracovat, ale vydržte. Zvykne si.
  Zuby čistěte krouživými pohyby a soustřeďte se zejména na místa, kde zuby přechází v dásně.
 2. Zkuste bylinky a éterické oleje, které jednoduše nastříkáte na zuby a dásně.
 3. Alternativy čištění zubů u psa
 • Pamlsky a krmiva redukující množství zubního plaku a kamene. Například s oblíbenou řasou kelpa. Ta upravuje chemické složení slin a pomáhá odbourávat zubní plak a rozkládat zubní kámen.
 • Nechte psa žvýkat – tím se zuby čistí i mechanicky. Dejte mu syrové maso – tím mu dopřejete jednak kvalitní stravu a ještě jeho chrup zbavíte plaku.
  Výborné jsou i různé hračky, které může žvýkat. Spojí se tak zábavné s užitečným. Bude ho to bavit, uvolní se a vám odpadnou starosti s čištěním jeho chrupu.
 • Na 100 % přírodní, výživné paroží k okusu nedá spousta chovatelů dopustit. Je odolné, nedrolí se, nezapáchá a nenajdete v něm žádnou chemii.

 

pasta

 

Nebojte se udělat si z čištění zubů u psa společný návyk, vytrvejte, a když to společně zvládnete, nezapomeňte se oba dva odměnit.

Pro chovatelské potřeby nejen k péči o psí zuby se vydejte k nám do Zdravíčka Boskovice.