Detoxikace organismu: Pomůže chlorella, křemelina i mladý ječmen

K detoxikaci organismu můžete přistoupit během celého kalendářního roku. Očista těla však hraje obrovský význam především na přelomu zimy a jary, kdy se vaše tělo potřebuje pročistit od toxických a odpadních látek nastřádaných během dlouhých zimních měsíců. Při detoxikaci, která vám pomůže zotavit se jak po psychické, tak fyzické stránce, hrají důležitou roli i některé přírodní doplňky. A to například chlorella, mladý ječmen nebo křemelina.

Detoxikace pomůže vašemu tělu znovu se nastartovat

Šetrná detoxikace prospěje vašemu tělu alespoň jednou do roka. Po vzoru našich předků byste měli k přirozené očistné kúře přistoupit především začátkem jara. Naordinovat si tak můžete odlehčené dny, nebo také jednodenní půsty, kterými pomůžete svému tělu, aby se v novém roce znovu nastartovalo.

Prostřednictvím detoxikace se zbavíte především toxických a odpadních látek, jež zatěžovaly vaše tělo a způsobovaly vám nemalé oslabení. Ať už šlo o nadýmání, zácpu, překyselení žaludku, únavu, podrážděnost, nebo kožní problémy. V rámci správné detoxikace dojde především k celkové očistě jater, ledvin, střev, krve, ale i lymfatického systému.

chlorella

Z jakého důvodu detoxikaci dále absolvovat?

Pro detoxikaci organismu se ovšem lidé během roku rozhodují i z dalších důvodů. Tato celková očista těla je totiž také vhodná:

  • jako prevence před řadou oslabení
  • k celkové regeneraci a omlazení organismu
  • při hubnutí

Detoxikaci těla by se však měli v každém případě vyhnout těhotné nebo kojící ženy, malé děti, osoby s akutním infekčním onemocněním nebo psychicky labilní lidé.

Odlehčené dny: Krátkodobá detoxikace

S příchodem jara si lidé v rámci detoxikační kúry nejčastěji ordinují odlehčené dny. Během nich se vyhýbají především kávě, rafinovaným cukrům, alkoholu, cigaretám, ale i ořechům, mléčným výrobkům, masu a vejcím. Co se týče stravování, během očisty se drží prověřené detoxikační diety.

Při detoxikační dietě je důležité jíst dostatečné množství ovoce a zeleniny (můžete je konzumovat třeba ve formě šťáv nebo smoothie), dovolena je také hnědá rýže. Vypít byste přitom měli alespoň dva litry čisté vody denně.

acai
Jednodenní půst: Jedna z forem detoxikace

Jednodenní půst je radikální formou detoxikace těla, během níž vypijete alespoň dva litry čisté vody denně. Během odlehčených dnů trvajících i deset dnů nebo jednodenního půstu vám mohou pomoci i výtažky z bylinek nebo doplňky stravy. Které to jsou například?

  • Chlorella – Jde o jednobuněčnou řasu. Najdete v ní vysoký podíl chlorofylu, komplex živin, vitamínů a minerálů a esenciální mastné kyseliny (např. omega 3 mastnou kyselinu). Je nejsilnější ze všech zelených potravin.  
  • Mladá pšenice a mladý ječmen – Tyto zelené potraviny jsou bohaté na beta-karoten, komplex vitaminů B, vitaminů C, E, K a zeaxantin. Mají antioxidační vlastnosti a výborné uplatnění nacházejí při detoxikaci organismu.
  • Acai – Jde o bobule tmavě modré barvy, které rostou na palmě dorůstající výšky 25 metrů. Toto drobné ovoce obsahuje největší množství antioxidantů na světě, dále v něm najdete nenasycené mastné kyseliny omega 3, 6 a 9, vápník, fosfor, beta-karoten a vitamín E. 
  • Křemelina – Napomáhá detoxikaci organismu tím způsobem, že vyplavuje pryč z těla bakterie, viry i další nežádoucí látky.
  • Při detoxikaci můžete použít také speciální čaje, a to například Triphala čaj.

 

Foto: Pixabay.com, Zdravickoboskovice.cz