Kombucha – připravte si lahodný kombuchový čaj doma

Kombucha je na sociálních sítích hitem letošního léta a kdo ji neochutnal, jako by nebyl. Přečtěte si, jak si připravit nápoj z kombuchy u vás doma – bez pasterizace a nadbytečného cukru.

Kombucha 1

Co je to kombucha?

Vypadá trochu jako medúza, živí se čajem, cukrem a kyslíkem a není to houba. Co je to? Kombucha. Společenství několika druhů kvasinek a octovitých bakterií, které spolu žijí v harmonii. Šedobílá až šedohnědá rosolovitá kultura získává tvar nádoby, ve které žije a aby se jí žilo dobře, potřebuje cukr (jako většina z nás).

A proč je tak úžasná? Protože právě z čaje, cukru a kyslíku vytváří látky, které podporují imunitní systém a detoxikují organismus (zejména kyselina glukuronová). Najdete v ní vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B12), mangan, železo, sodík a draslík, hořčík, vápník, měď a zinek.

Příprava kombuchového čaje

Než se pustíme do samotné přípravy, máme dobrou zprávu pro všechny, kterým tyto domácí pokusy s kombuchou, žitným kváskem a podobnými „zvířátky“ úplně nejdou. U nás ve Zdravíčku koupíte lahodné kombuchové čaješípkem, heřmánkem, hlohem nebo kopřivou. A máte to bez čekání a bez nervů.

Pokud se přece jen do přípravy kombuchového čaje pustíte, měli byste vědět, že barva výsledného nápoje se odvíjí od typu použitého čaje (od zlatavě medové po tmavě červenou nebo hnědou). Počítejte s tím, že si počkáte 5–9 dní a čím déle necháte nápoj fermentovat, tím bude kyselejší, protože bakterie spotřebují cukr.

184220-1_stevikom-kombucha-2l-hermanek

Co budete potřebovat?

  • Násadu kombuchy (mateční kombuchu) – seženete v obchodech se zdravou výživou, nebo ve skupinách na Facebooku.
  • Kvalitní černý nebo zelený čaj (bez aromat).
  • Cukr– kvasinky ho potřebují a spotřebují, takže se nemusíte bát. Umělým sladidlům se vyhněte.
  • Velkou skleněnou nádobu (od okurek nebo soudek s kohoutkem).
  • Ubrousek nebo plátýnko a gumičku na zakrytí.
  • Pozor na saponáty a kovové pomůcky, ty kombuše nesvědčí, takže až budete ochutnávat, vezměte si brčko z bambusu nebo plastu).

 

184223-1_stevikom-kombucha-500ml-hloh

 

Recept na kombuchový čaj (1 litr)

  • Příprava kombuchového nápoje vám zabere trochu času, tak směle do toho. Převařte si 1 litr vody a přidejte do něj 1 lžičku černého nebo zeleného čaje a nechte 7–10 minut louhovat. Poté přeceďte dozcela čisté připravené nádoby a přidejte 85 gramů cukru. Rozmíchejte vařečkou.
  • Udělejte si kafe, dejte prát prádlo, zameditujte si nebo si otevřete knížku, protože teď musíte počkat, dokud nebude mít čaj pokojovou teplotu. Maximum je 35 °C, jinak si houbu uvaříte.
  • Přidejte 100 ml původního nálevu a kombuchovou kulturu světlejší stranou vzhůru, ať si hezky zaplave. Klidně ji můžete přendat umytýma rukama.
  • Přikryjte plátýnkem nebo ubrouskem a zagumičkujte.
  • Přeneste na místo mimo dosah přímého slunečního svitu a sledujte, co se po pár dnech začne dít. Kromě bublinek najdete na hladině i dceřinou kombuchu (holou, průhlednou, šedavou zátku).
    Pozor. Pokud by se na povrchu udělal chlupatý bílý nebo zelený povlak, není to „mimčo“, ale plíseň a vy budete muset nálev i houbu vyhodit. Proto je dobré si alespoň jednu dceřinou „houbu“ schovat pro tyhle případy.
  • Ochutnávejte a až bude nápoj tak akorát (nebo už to nebudete moc vydržet), máte hotovo. Trvá to zhruba 5–9 dní. Následně můžete nápoj skladovat 4–5 dní v lednici.
  • Kombuchu opláchnete vodou, a buď můžete rovnou začít s další fermentací, nebo odlít trochu nálevu do misky, přidat násadu a dát odpočívat do ledničky.
  • Nejspíš vám to chutná, to je jen dobře, ale neměli byste to s pitím kombuchy přehánět – ideální dávka je sklenička ráno na lačno a sklenička večer. Než si tělo zvykne, klidně večerní dávku vynechejte.

 

Tak co, troufnete si připravit kombuchový čaj doma? Nebojte se, kdyby se to nepovedlo, u nás koupíte hotový.