Vagus/bloudivé nervy a naše zdraví

Věděli jste, že psychika má velký vliv na celkový stav organismu a na zdraví člověka? Pokud si člověk pohrává s depresemi, pokud se dlouhodobě potýká se stresem, pokud se mu hromadí v těle napětí, jeho imunitní systém slábne a je daleko snazším terčem pro viry, bakterie a další. Rázem ho trápí potíže s trávením, s dýcháním či s žaludkem a dalším. Aby se člověk cítil ve svém těle dobře a byl zdravý, je důležité stimulovat především takzvaný vagus čili bloudivý nerv, který se výrazně podílí na psychické kondici.

meditace

Co je to vagus čili bloudivý nerv?

Jelikož je takzvaný bloudivý nerv velkým hráčem a jelikož se podílí na naší psychické kondici, je dobré si ho představit. Jedná se o ten nejdelší nerv, který se v našem těle nachází. Spojuje mozek společně s dalšími tělesnými orgány, tudíž má vliv na srdce, žaludek, plíce a další. Jeho označení “bloudivý” získal na základě toho, že bloudí mnohými tkáněmi v těle.

Vagus nebo také bloudivý nerv je nedílnou součástí takzvaného parasympatického nervového systému, který je zodpovědný za správné fungování trávení a za odpočinek. V jeho moci je například ovlivňovat dech či tepovou frekvenci.

Naštěstí lze nerv takzvaně stimulovat čili vzkázat mu, že je čas na odpočinek a že stres není aktuálně na místě. Tímto krokem se předejde dlouhodobému stresu a napětí, který umí velmi rychle napáchat řadu škod v těle.

Jak stimulovat bloudivý nerv?

Dostat se do psychické pohody tím, že se naučíme stimulovat bloudivý nerv, není nic těžkého. Je to o osvojení několika činností, z nichž se jistě posléze stanou příjemné zvyky. Pomáhá například studená sprcha, která navíc posiluje imunitní systém, což se v současné době hodí víc než kdykoli jindy.

Otužování je skvělé na pozorování toho, jak nervový systém člověka může fungovat. Těsně před puštěním sprchy dojde k nahromadění stresu, aktivuje se parasympatický nervový systém (a s tím samozřejmě i vagus) a následně dojde k uvolnění, kdy i přes studenou tekoucí vodu projde tělem příjemné teplo a člověku se najednou vnitřně uleví. Znáte ten pocit také?

behani

S pravidelným pohybem za dobrou psychikou

Stimulovat bloudivý nerv a tím tedy posílit psychiku lze i pravidelným pohybem. Při pravidelném pohybu dochází k okysličení krve, nervů i orgánů. Nemusíte se ani mučit v posilovnách, abyste takového efektu dosáhli. Stačí chůze, běh nebo krátké domácí cvičení. I to se jako pohyb počítá!

Zázrak jménem zpěv

Milujete zpěv a rádi si zpíváte, i když možná nejste nejlepšími pěvci? Podle odborníků právě jedinci zpívající nebo pobrukující si pečují dokonale o nervus vagus čili o bloudivý nerv. Obyčejné prozpěvování umí přirozeně zlepšit náladu.

Ovšem pokud pro vás zpěv není, co třeba zkusit meditaci? I obyčejná slabika “óm” umí pečovat o parasympatický nervový systém.

zpev