Ideální dárek pro babičku a dědu? Pomůcky pro seniory

Čas je neúprosný a postupně ukrajuje kousek po kousku sílu nám i našim nejbližším. Takzvané kompenzační pomůcky usnadňují život seniorům a handicapovaným (i ostatním členům rodiny). Takže pokud si lámete hlavu, jaký dárek koupit babičce, dědovi nebo třeba rodičům, zkuste místo nic neříkající bonboniéry, koupit něco, co jim usnadní život. Každý den.

prarodiče 1

Když uši dosluhují, zkuste sluchátka

Zhoršování sluchu už tak nějak ke stáří patří, ale vyřvávající televize může znepříjemnit život všem v okolí (včetně sousedů). Uvidíte, že se sluchátka k televizi pro nedoslýchavé stanou rychle nepostradatelným pomocníkem kohokoli, kdo už neslyší trávu růst. Navíc jsou bezdrátové, takže se při poslechu televize nebo rádia může senior pohybovat kdekoli po bytě nebo domě.

Obvykle se se zhoršováním sluchu pojí i sociální omezení – postižený může mít problém vést dialog, protože ostatní špatně slyší. Sluchátka k televizi ale fungují i jako naslouchátko, tedy zesilují konverzaci.

Pokud vaše babička nebo děda vášnivě rádi telefonují, ale pořádně nerozumí, existují i zesilující sluchátka k mobilnímu telefonu nebo extra hlasitý telefon, který kromě vyzváněcího tónu indikuje hovor i světly. Telefon umožňuje navolení tří pohotovostních čísel k přivolání rychlé pomoci a tahle malá vychytávka může zachraňovat životy.

180521-5_bezdratova-zesilena-sluchatka-k-televizi-pro-nedoslychave-ar-tv--5

To abych tě lépe viděla

Tak nějak to říká vlk v pohádce. Stejně jako zhoršení sluchu, i zhoršení zraku patří ke stáří. Asi vás nepřekvapí, že mezi nejoblíbenější koníčky seniorů patří ruční práce, čtení nebo luštění křížovek. Tedy činnosti, ke kterým potřebují dobře vidět. Naštěstí existují kompenzační pomůcky pro seniory, jako například lupa se zabudovaným světlem, nebo lupa na brýle.

Věděli jste, že pokud chceme nechat oči odpočinout (v jakémkoli věku), měli bychom si dopřát procházku v přírodě? Zelená barva uklidňuje nejen oči, ale i smysly a vyrovnává emoce.


Bezpečně v koupelně – s kompenzačními pomůckami (nejen) pro seniory

Koupelny jsou prý podle statistik v devíti z deseti případů místem, kde dochází k úrazu. Nechceme vás strašit ani nabádat, abyste si napouštěli vanu v helmě a chráničích, ale existují kompenzační pomůcky pro seniory speciálně navržené k tomu, aby minimalizovaly riziko uklouznutí, nebo upadnutí.

Protiskluzové podložky do vany a před vanu zabraňují uklouznutí a navíc mohou zprostředkovat příjemnou masáž. Ocení je nejen starší lidé, ale i těhotné ženy, nebo osoby při rekonvalescenci po úrazu. Méně pohyblivé osoby si rády posedí na sedačce, nebo stoličce do vany. Při usedání nebo vstávání z vany pomohou koupelnová madla.

183167_sedacka-do-vany-zavesna--nastavitelna-secura-wenko

Dárky pro aktivní seniory

Máte v rodině seniory, kteří jsou nestále v pohybu? Radost jim uděláte například nákupní taškou na kolečkách s tříkolovým mechanismem, který snadno překoná každou překážku. Unese až 25 kilo, takže až budou v Kauflandu slevy, můžou babička s dědou vesele nakupovat.

A jak k seniorům patří výše zmíněná nákupní taška, tak i vycházkové hole, které jim dodají větší jistotu a oporu. Pokud máte v rodině hodně aktivní seniory, kteří by se s holí necítili dobře, nasnadě je i pořízení holí trekingových s odpružením. To tlumí nárazy a šetří klouby.  Severská chůze, takzvaný Nordicwalking, je velmi zdravý prospěšný sport, při kterém kromě svalů celého těla člověk zapojuje i mozek. Takže směle do toho.