Rakytník řešetlákový – jeho kyselé plody jsou vitamínová bomba

O rakytníku nejčastěji slyšíme na podzim, kdy dozrávají jeho zářivě oranžové plody, a začíná sezóna nachlazení, ale vitamíny nacpané kuličky můžeme zužitkovat a uchovat i na později. Prozradíme vám, proč by rakytník neměl chybět na vaší zahradě a rakytníková šťáva v lednici.

rakytnik 1

Má víc vitamínu C než citron

Možná jste to nevěděli, ale rakytníky jsou doslova vitamínovou bombou, která co do obsahu céčka předčí i citrusové plody. Víc najdete už jen v čerstvých šípcích. Ještě zajímavější je, že se podle odrůd liší i to, jestli je víc vitamínu c v plodech, nebo listech. Ano, i z listů si můžete udělat čaj.

A je toho víc. Obsahuje také vitamíny skupiny B, provitamín A, vitamín K, E, minerální látky (železo, draslík, mangan, síra, vápník, hořčík…), nenasycené mastné kyseliny.[1] Právě proto stojí za to zatnout zuby a přežít to, že jsou jeho plody strašně kyselé.

24600-1_24600-1-rakytnik-tinktura-z-pupenu-50ml

Pěstování rakytníku

Rozhodli jste se ubytovat pár keříků rakytníku i na vaší zahrádce? Díky stříbřitým listům vypadá většinu roku jako okrasná rostlina, která se na konci září a začátku října rozzáří oválnými plody. Právě na podzim je i vhodný čas k výsadbě nových rostlin.

Nemusíte se bát, že byste péči o rakytníkový keř nezvládli – je nenáročný, přežije léto i zimu, jen nemá rád kyselou půdu. Dokonce svými dlouhými a rozvětvenými kořeny zpevňuje půdu. Jen byste měli myslet na to, že vzhledem k tomu, že jde o keř dvoudomý, měli byste mít nejen samičí, ale i samčí rostliny. A pozor, až budete sklízet plody – nejspíš to bude bolet, trny má rakytník řešetlákový totiž velmi ostré.

Někteří zkušení zahrádkáři radí, jak se při sklizni vyhnout bolestivému poškrábání: ustřihnou zahradnickými nůžkami celou obsypanou větvičku a dají ji do mrazáku. Pak jdou plody jednoduše sklepat dolů. Takto ale nemůžete ostříhat celý keř, protože byste výrazně snížili úrodu další rok. Nezbývá vám nic jiného, než se vybavit nůžkami, pevnými rukavicemi, závěsnou plachetkou a zatnout zuby, až budete plody z větviček odstříhávat.

24327_24327-rakytnik-plod

Co z rakytníku ukuchtit

Zralé plody některých odrůd jsou chutné i čerstvé, ale určitě nic nezkazíte ani rakytníkovým sirupem nebo šťávou. Rakytníková marmeláda má široké využití v kuchyni a rakytníkový likér se užívá po lžičkách (nikoli po panácích). Sušené plody a listy jsou výborné na čaj. A nejjednodušší řešení? Rakytník odšťavnit a zamrazit ve formičkách na led.

Doma si asi jen tak nevyrobíte tinkturu z rakytníku (tedy vysoce účinný lihový extrakt, který má tu výhodu, že je šetrně zpracován, neprochází tepelnou úpravou, při které se obsah zdraví prospěšných látek snižuje).

Rakytníkový olej má všestranné využití – vnější (vitaminy E, A a komplex vitaminu B napomáhají k udržení normálnímu stavu pokožky),i vnitřní.

Náš tip: degustační zážitek pro celou rodinu je rakytník v medu.

[1] Veronika Hanzlíková: Příběhy českých superpotravin aneb když jídlo mluví. Ivana Fleischmanová – IT Design, 2019.