Co to jsou superpotraviny, jaké jsou nejlepší a jsou vhodné i v těhotenství?

Superpotraviny je možné označit za fenomén dnešní doby. I když existuje řada kritiků, většina lidí je zastáncem těchto jídel, které se pyšní vyšším obsahem zdraví prospěšných látek než jiné pokrmy. 

superpotraviny 2

Co to jsou superpotraviny?

Jak již bylo nastíněno, pokud mluvíme o superpotravinách, hovoříme o jídle, které obsahuje vyšší množství tělu prospěšných látek než jiné potraviny na trhu. Těmito látkami jsou myšleny především vitaminy, antioxidanty, dále také vláknina nebo omega-3 mastné kyseliny, jež tělo tolik potřebuje, ale bohužel si je neumí vyrobit samo.

Pokud bychom se na superpotraviny měli podívat z pohledu zákona, řekli bychom, že definice těchto pokrmů není přesně stanovená. 

Jsou superpotraviny vhodné v těhotenství?

V souvislosti se superpotravinami se nabízí otázka, jestli je možné konzumovat právě superpotraviny v období těhotenství. V této fázi je tělo ženy náchylnější k leckterým pokrmům, nesnáší všechny změny (byť jenom v jídelníčku) dobře.

Pravdou ale je, že superpotraviny nejsou žádným tabu ani v těhotenství. I v tomto období plném hormonálních změn jsou přínosem. Nejen, že doplní veškeré látky a živiny, bez kterých nemůže tělo fungovat, ale také přináší i řadu jiných zdravotních benefitů.

185678-1_chlorella-100g

Nejlepší superpotraviny

V současné době existuje množství knih pojednávajících o superpotravinách. Obsahují veškeré zelené superpotraviny, červené nebo jiné pokrmy, které taktéž nesou označení “super”. Zmiňme si několik jídel, které lze označit za “nejlepší superpotraviny na trhu”.

Brusinky

Jednou z nejlepších superpotravin jsou bezesporu brusinky. Obsahují obrovské množství vitaminu C, také vitamin E. Jedná se o univerzální zdroj vápníku, draslíku, fosforu, a kromě jiného také hořčíku.

Moringa

Moringa je stromem, který je velice často označován za zázračný. U nás se stává čím dál více známějším a lidé ho začínají zařazovat do svých jídelníčků.

183809-1_moringa-bio-raw-1000g

Avokádo

I avokádo patří mezi nejlepší superpotraviny. Mluvíme o nejvíce fotogenickém pokrmu.

Borůvky

Pokud mluvíme o borůvkách, hovoříme o jednom z nejzdravějších druhů ovoce. Je to velice důležitý antioxidant.

Chia semína

Dávají se do tvarohu, müsli nebo jsou součástí mnoha zdravých pokrmů - řeč je o chia semínkách, která se taktéž s velkou pompou a grácií zařadila mezi nejlepší superpotraviny. Obsahují řadu potřebných živin a pomáhají do sebe vsáknout mnoho vody.

Ořechy

Mandle nebo vlašské ořechy - ať už sáhnete po tom či onom, uděláte dobře. Ořechy totiž také patří do našeho seznamu.

Účinky superpotravin nelze zaručit. Jsou však zdravou alternativou většiny pokrmů.