Máte doma štěně?

Máte nového čtyřnohého člena rodiny? Ať už jste pejska zachránili z útulku nebo si štěně koupili od chovatele, o zábavu na pár let je postaráno. Spokojený pes vám péči a pozornost stokrát vynahradí. Počáteční investice do chovatelských potřeb vám možná krapet provětrá peněženku, ale co byste pro ty psí oči neudělali. Povíme vám, co vlastně takové štěně potřebuje.

stene 2

Štěně chce jíst, spát, čůrat a…

V dnešní době jsou zejména některá plemena pejsků hodně žádaná a tím pádem, když se objeví inzerát se štěňátky na prodej, do druhého dne bývají u nových majitelů. Proto je příjemné vybrat základní chovatelské potřeby na jednom místě. Jejich výběr se odvíjí od toho, jestli pořizujete pejska „gaučového“ nebo hlídače na zahradu.

Štěňátka jsou v mnohém podobná dětem. Hodně času prospí, aby pak mohly hodinu nekontrolovatelně řádit, a pak padnout vyčerpáním do pelechu. Pelíšky pro pejsky se dnes vyrábějí v mnoha variantách: oválné, obdélníkové, matracové, plastové atd. Barevně je můžete dokonale sladit s interiérem místnosti a přitom dát pejskovi vlastní místečko k odpočinku. Venkovní pes samozřejmě potřebuje boudu.

Pejsek je jedlík

Štěně by se po odstavení do šesti měsíců věku mělo krmit 5–6 krát denně. Až budete vybírat misku, zvolte nejen takovou, která se vám líbí, ale je i praktická. Rozhodně by měla být protiskluzová, aby ji pejsek nehonil po místnosti a snadno omyvatelná.

Pes by měl mít také neustále přístup k čerstvé vodě. Pokud máte doma štěně některého z větších plemen (Labradorského retrívra, Bernského salašnického psa, Německého ovčáka apod.), zvažte pořízení misky na vodu se zásobníkem.

178268_keramicka-miska-cervena-zirafa-25-5-cm-1200-ml-original

Štěně kouše, škrábe, trhá

Malí pejsci se umí pěkně rozdivočit a chňapat po všem, co je v jejich dosahu. Ještě horší je to, když se nový přírůstek do rodiny začne nudit.  Proto je třeba nezapomínat na stimulaci a to i pomocí hraček pro psy. Textilní hračky se budou snažit přeprat a rozcupovat, aportovací se naučí nosit a motivační prohloubí jeho zvídavost. Obzvlášť, když za odměnu dostane pamlsek.

K dostání jsou i hračky pro psy, které jim pomáhají čistit zuby a posílit dásně. Například kousací kořeny, jelení paroží a hračky z gumy. Vhodné jsou také hračky pro psy z bavlněných lan, protože jsou docela měkké a zuby psa zajíždí do bavlny a tak se čistí od plaku.

178529_lano-s-tenisovym-mickem-original

Pes v autě

Dříve nebo později nastane chvíle, kdy budete potřebovat s pejskem odjet k veterináři nebo třeba na dovolenou. Abyste zabránili jeho zběsilému pobíhání po vozidle a vyhnuli se tak riziku, že se nebudete plně soustředit na řízení, věnujte pozornost výběru vhodné přepravní pomůcky.

S malým plemenem nebudete mít tolik starostí, existují přepravky a tašky pro psy. Pro větší rady pak autopásy a autokšíry nebo deky do auta na zadní sedadla. Možností je dost.

Na co ještě nezapomenout

 

Máte všechno? Výborně, teď už jen najít nejhezčí jméno pro štěně a váš pejsek bude naprosto spokojený.

Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata.

Gene Hill