Tipy a rady, jak se bezpečně opalovat

Sluníčko nás konečně každé ráno probouzí z postele. A zatímco někteří se jím nechávají dlouho přemlouvat, jiní po ucítění prvních slunečních paprsků berou plavky, ručník a pádí se na zahradu opalovat čili takzvaně “chytat bronz”. Léto se zkrátka každým rokem nese ve znamení opálených, čokoládových těl, na kterých vyniknou především pestré barvy oblečení. Bohužel si řada lidí neuvědomuje, že touha po čokoládové pokožce by neměla být silnější než rozum, jenž říká, že zejména během poledne bychom se opalovat neměli. Tou dobou je totiž sluníčko nejagresivnější a nejnebezpečnější.

Ostatně ono opalování obecně nepatří k nejbezpečnějším činnostem. Člověk by se měl naučit, kdy se má ideálně opalovat a jak dlouho se má opalovat. 

opalovani 1

Opalujte se ideálně v odpoledních hodinách

Ptáte se, jak se tedy bezpečně opalovat? Jak již bylo zmíněno, v ideálním případě byste se měli naučit, kdy se opalovat a jak dlouho. Odborníci nedoporučují vystavovat se přímému sluníčku mezi desátou hodinou ranní a druhou hodinou odpolední. Důvodem toho je, že během těchto čtyř hodin je sluníčko nejen nejsilnější. Pokud setrváváte na svém rozhodnutí, že se i v této době budete opalovat, opalujte se po menších dávkách a dělejte si přestávky ve stínu.

171824_sun-uva-spf15-krem-na-opalovani-diet-esthetic-35-ml

Nezapomeňte se natírat opalovacím krémem

Abyste své pokožce příliš neublížili, mějte vždy po ruce opalovací přípravky, jako jsou krémy nebo spreje. Právě tyto přípravky vám mohou poskytnout  ochranu před sluníčkem a UV zářením.

Je však rozdíl mezi ochranným opalovacím přípravkem a běžným opalovacím přípravkem. Zatímco ochranné opalovací přípravky s různě vysokými faktory obsahují oxid titanu a oxid zinku, které umí blokovat UV záření vysílané ze slunce, běžné opalovací přípravky nechávají vniknout UV záření do kůže.

I když s ochrannými opalovacími přípravky bude opalování delší záležitostí, je to rozhodně bezpečnější a odborníky doporučované. Při výběru vhodných opalovacích přípravků nepoužívejte krém, jenž má nižší ochranný faktor než 20. Pouze ten vaši pokožku dokonale ochrání. A samozřejmě nezapomínejte ani na spreje po opalování, které se taktéž podílí na zdravé pokožce a krásném opálení.

171710_sprej-po-opalovani-sun-uva-diet-esthetic-200-ml

 

Zejména rodiče se vyptávají, jaký krém jakého faktoru mají použít v případě, že s dětmi míří na koupaliště nebo k vodě. Zejména během doby, kdy je sluníčko nejsilnější, by se dítě nemělo nacházet na přímém slunci, bz ochrany. Touto dobou se myslí doba od deseti do dvou, jak již bylo zmíněno.