Semena

Ing.Zdeněk Rozehnal
Semena většinou obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, ale je nutné je jíst syrová. Teplo jim nesvědčí, hlavně pražení. Můžeme je namočit, rozemlít, vylisovat nebo udělat z nich kaši. Není vhodné používat k jídlu semena solená nebo potažená cukrem.
 
1. Chia semínka
Semínka chia jsou drobná semínka šalvěje hispánské (Salvia hispanica), která roste v některých zemích Jižní a Střední Ameriky. Tato semínka se řadí k tradičním potravinám již po dlouhé generace v zemích, kde se pěstují již přes 4 000 let. Pro svou výživnou hodnotu jsou nazývána "runners food", nebo-li jídlo běžců. Semínka chia mají vynikající hydrofilní vlastnosti, tj. vysokou schopnost vázat na sebe vodu - 1 díl semínek dokáže zvětšit svůj objem až 12x, čímž pomáhají tělu zajistit vyšší hydrataci (zevnitř) - velmi důležité při jakékoliv zvýšené fyzické námaze.

Semínka chia jsou významným zdrojem proteinů, kvalitních sacharidů, tuků, z nichž má klíčové zastoupení nenasycená mastná kyselina omega-3 a vláknina. Semínka dále obsahují řadu antioxidantů, vápník - až 5x více vápníku než v kravském mléce. Semínka obsahují dále železo, zinek, draslík, magnesium, fosfor a další důležité živiny v čisté a přírodní tedy lehce stravitelné formě.
Konzumace může snížit bolest kloubů, pomoci při hubnutí, poskytuje energetickou podporu a ochranu proti závažným onemocněním, jako je cukrovka a srdeční choroby. Semena jsou bezlepková. Zlepšují také funkci mozku, působí antidepresivně, podporují srdce a játra.

Semínka chia jsou schopna významně snižovat hladinu krevního cukru, protože napomáhají prodlužovat proces přeměny zkonzumovaných cukrů na glukózu, nedochází k tak rapidnímu zvýšení krevního cukru a tím se nedostavuje silný pocit hladu při následném poklesu krevního cukru.
 
Všeobecně chia semínka obsahují:
  • dvakrát více vlákniny než obilné vločky
  • dvakrát více draslíku než banány
  • třikrát více selenu než len
  • pětkrát více proteinů než červené fazole
  • pětkrát více vápníku než mléko
  • sedmkrát více omega-3-mastných kyselin než losos, devětkrát více omega-3 než sója, dvojnásobek omega-3 v porovnání s vlašskými ořechy a o 80% více omega-3 než v lněném semínku
  • čtyřikrát více fosforu než mléko
  • desetkrát více hořčíku než brokolice
  • třikrát více železa než špenát
  • třikrát vyšší síla antioxidantů než v borůvkách
 
2. Konopná semínka
 
Stěží se může nějaká rostlinná potravina světa měřit s výživnou hodnotou semena konopí. Ze všech rostlin má konopí nejvyšší obsah esenciálních mastných kyselin. Olej získaný ze semena konopí obsahuje s pouze osmi objemovými procenty nejnižší podíl nasycených tuků. Zvláště vyváženým poměrem proteinů a esenciálních tuků je konopné semeno přímo ideální pro naší výživu. Spočívá to v mimořádně vysokém obsahu edestinu a současném výskytu určitých bílkovin jako albumin, protože konopné semeno obsahuje veškeré esenciální aminokyseliny v kombinaci ideální pro výživu. Nadto se stará v těle o vybudování imunoglobulinu - to jsou bílkoviny, které jako protilátka zabraňují infekcím, ještě dříve, než mohou být jejich symptomy zřejmé. Konopné semeno obsahuje vysoký podíl obou esenciálních mastných kyselin - kyselina Linol (56%) a kyselina Alpha - Linol (18%). Tyto tři mastné kyseliny Omega nemůže lidský organismus sám vytvořit, musí být přijaty výživou. Konopné semeno také obsahuje srovnatelně vysoký obsah kyseliny Gamma-Linol, který se pohybuje mezi 2 a 4%. Mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6 jsou nutné pro sloučení součástí buněčných membrán a mitochodrií. Kromě toho mohou snížit hladinu krevního tuku a krevního cholesterolu a podílejí se na budování určitých tkáňových hormonů. Jeho nedostatek může proto vést k těžkým onemocněním látkové výměny.
Optimální zásobování mastnou kyselinou Omega je velmi důležité zvláště pro těhotné a kojící matky velmi důležité, neboť jí je příznivě ovlivňován vývoj mozku nenarozených a novorozených dětí.
 
Konopí posiluje imunitu a odstraňuje toxiny. Konzumace semen v jakékoliv formě by mohla pomoci, pokud se lidé špatně hojí. Semena se používají k léčbě nutričních nedostatků při tuberkulóze a poruchách vstřebávání živin. Jsou také vynikajícím zdrojem lehce stravitelných bílkovin. Mají více esenciálních mastných kyselin než len nebo jiné druhy ořechů či olejů. Obsahují perfektní poměr 3:1 Omega-6 kyseliny linolové a Omega-3 kyseliny linolenové pro kardiovaskulární zdraví. Bohatý zdroj fytonutrientů, které chrání vaši imunitu, krevní oběh, tkáně, buňky, orgány, kůži a mitochondrie.
 
 
3. Lněná semínka
Takovéhle označení si len vysloužil proto, protože v dávných časech měl vícero použití: sloužil jako potrava, na výrobu plátna i jako výborný lék. Dnes jsou všeobecně známy jeho účinky při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy nebo zastavení průjmu, při zánětu žaludku a žaludečních vředech. Je méně známo jeho blahodárné působení i proti rakovině.

Vláknina z lněných semen potlačuje chuť k jídlu a tak podporuje hubnutí. Semínka obsahují mastnou kyselinu ALA (alfa-linolenová), která má silný protizánětlivý účinek. Prostřednictvím ALA a lignanů se snižuje riziko rakoviny. Lignany pomáhají stabilizovat hladinu hormonů, což zmírňuje příznaky menopauzy a potenciálně může snížit riziko vzniku rakoviny prsu a prostaty. Vláknina lněného semene podporuje funkci střev. Len dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá snižovat riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Podrcené lněné semínko poskytuje větší nutriční výhody než celé semeno. Rozdrťte a přidávejte je k cereáliím, do pečiva a koktejlů.
 
Lněným semínkem proti rakovině
Autorem jednoho z velice důležitých a fatálních medicínských objevů 20. století v roce 1951 je německá biochemička Dr. Johanna Budwigová, patřící mezi významné evropské autority v oblasti tuků a výživy. Byla 7x nominována na Nobelovu cenu, kterou ovšem v rámci "vyšších nezadatelných zájmů" farmaceutického lobby nikdy nedostala.
"Často jsem byla předvolána k soudu, pokaždé na návrh některé z lékařských komor. Vždy jsem v těchto sporech vyhrála." (Dr. Johanna Budwig)
Doktorka Budwigová pozorně studovala vzorky krve svých pacientů a hledala nějakou spojitost mezi jeho kvalitou u nemocných a zdravých lidí. Po prostudování tisíců krevních vzorků objevila rozdíl, spočívající v tom, že zdraví lidé měli v krvi vyšší obsah tuků omega-3 než nemocní, tuků nezbytných pro správnou činnost organismu. Začala tedy hledat nejlepší cestu, jak získat tuky omega-3, které by se vhodně rozpouštěly v lidském organismu. Po mnoha experimentech zjistila, že vynikajícím zdrojem tuků typu omega-3 jsou droboučká lněná semínka.
 
Kompletní podrobný článek o léčbě lněným semínkem najdete zde: Zázračný len
 

4. Semínka z granátových jablek
Granátová jablka jsou bohatým zdrojem antioxidantů. Proto pomáhají chránit buňky těla před volnými radikály, které způsobují předčasné stárnutí. Granátová jablka mají obzvláště vysoký obsah polyfenolů, které pomáhají snižovat riziko vzniku rakoviny a srdečních chorob. Šťáva má vyšší antioxidační aktivitu než zelený čaj a červené víno.
Granátové jablko s jedlými semeny má vysoký obsah vitamínu C a draslíku, nízký obsah kalorií a je také dobrým zdrojem vlákniny, chrání stěny cév před kornatěním. Toto ovoce je také prospěšné pro kosti, snižuje poškození chrupavky u lidí s artritidou, tlumí záněty a potlačuje enzymy, které ničí chrupavky.
 
 
5. Dýňová semínka
 
Jsou velmi bohatá na bílkoviny, 200 gramů semen uspokojí celodenní potřebu bílkovin. Dýňová semena jsou také dobrým zdrojem vitamínu B a B-6. Je to úspěšný bojovník proti depresím, chemická složka L-tryptofan zlepšuje náladu. Semínka jsou také dobrou prevencí proti ledvinovým kamenům. Kromě toho se tato semínka dokáží vypořádat s parazity, jako jsou tasemnice.
 
Dýňová semínka se doporučují:
  • při onemocnění prostaty a kožních problémech
  • příznivě působí na obnovení vitality při únavě
  • pozitivně ovlivňují trávicí trakt
  • povzbuzují krevní oběh
  • pomáhají růstu nehtů a jejich zpevnění, vyživují nehtové lůžko (zvláště pak dýňový olej aplikovaný zevně)
  • podporují pružnost kůže a přispívají k její regeneraci. Působí blahodárně při výskytu některých typů ekzémů
 
6. Meruňková jádra
Mezi živinami, které jádra meruněk obsahují, je významný vitamín B17, ten napadá rakovinné buňky, a tak může pomoci předejít rakovině. Amygdalin (vitamin B17) je obsažen v mnoha stovkách potravin, ale ty, které jsou mimořádně bohaté na amygdalin, mizí ze západní stravy. 10 až 12 jader denně by mělo být podle biochemika Ernsta Krebse dobrou prevencí proti rakovině.
 
Laetril z meruňkových jader zabíjí pouze rakovinné buňky
Kolem laetrilu (tzn. vitamínu B17) a jeho schopností léčit rakovinu existuje hodně zmatků. Tento prostředek byl Americkou agenturou pro schvalování potravin a léků (FDA) zakázán v roce 1971 a to i navzdory jeho prokázané účinnosti. Naštěstí je ale zdroj tohoto léku legálně dostupný - jde o přírodní substanci amygdalin. Naneštěstí se ale mnoho lidí mylně domnívá, že tato látka je nebezpečný jed, protože obsahuje kyanid.
 
 
7. Sezamová semínka
Jsou vysoce ceněna pro olej, který je mimořádně odolný proti žluknutí. Nejen, že jsou sezamová semínka velmi dobrým zdrojem manganu a mědi, ale jsou také dobrým zdrojem vápníku, hořčíku, železa, fosforu, vitamínu B1, zinku a vlákniny. Sezamová semínka obsahují sesamin a sesamolin, látky, které snižují úroveň cholesterolu a působí jako prevence vysokého krevního tlaku, také chrání játra před oxidačním poškozením.
Léčivé účinky semen sezamu na lidský organismus jsou tak široké, že jsou považovány za jedny z nejzdravějších semen vůbec.
  • Sezamová semínka působí příznivě při chorobách očí, vlasů, kůže a nehtů
  • Vysoký obsah zinku podporuje imunitu
  • Příznivě působí také na chod srdce
  • Díky vysokému obsahu vitamínů B1 a B3 a hořčíku s fosforem působí proti depresím a neuróze
  • Zvlhčují sliznici střev, pomáhají tedy při zácpě
  • Zmírňují příznaky menopauzy
  • Pomáhají ke snížení vysokého krevního tlaku
  • Zlepšují látkovou výměnu
  • Díky velkému množství vápníku pomáhají při léčbě osteoporózy
  • Pro vegetariány slouží jako náhrada masa díky vysokému obsahu bílkovin
  • Kvůli vysokému obsahu železa pomáhají při chudokrevnosti
  • Pro ty s nesnášenlivostí na laktózu je sezamové mléko skvělou náhradou kravského mléka
  • Zmírňují nadměrné pocení, především u žen v menopauze
 
8. Slunečnicová semínka
Vynikající zdroj vitamínu E, který neutralizuje v těle volné radikály, které poškozují buněčné membrány, mozkové buňky a zvyšují cholesterol. Semena také obsahují velké množství fytosterolů, sloučenin, které snižují hladinu cholesterolu. Zvyšují imunitu a snižují riziko některých druhů rakoviny. Jsou dobrým zdrojem hořčíku, který pomáhá snížit nebezpečí astmatu, snižuje vysoký krevní tlak a působí preventivně proti migréně, stejně jako snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
 
Klíčové živiny zvyšující hladinu serotoninu a posilující činnost nervů přírodní cestou
Z konceptu "Jsme tím, co jíme" vychází, že i naše nervy závisí na přijímané potravě. Slunečnicové semínko obsahuje nejen velké množství živin, které celkově prospívají nervové soustavě, ale především i klíčové živiny, které mají přímý dopad na zmírnění stavů deprese (a na prevenci proti jejímu vzniku).

Vysoký obsah hořčíku ve slunečnici vyvažuje hladinu vápníku v těle a napomáhá tak k regulaci nervové činnosti. Aminokyselina tryptofan ve slunečnicovém semínku podporuje produkci serotoninu v těle a tím také zlepšuje naši náladu. Neurotransmitery jsou látky přenášející nervové impulzy mezi nervovými buňkami v mozku. Hrají naprosto zásadní roli ve vytváření naší nálady a celkového pocitu duševní pohody.
Serotonin je jeden z nejdůležitějších neurotrasmiterů v našem těle. Při jeho uvolnění dochází k odbourávání pocitu napětí a přináší tak pocit klidu a spokojenosti. Některé syntetické léky pro léčbu deprese uměle vytváří vyšší hladinu serotoninu v těle. Zvýšení hladiny serotoninu se však dá dosáhnout i konzumací slunečnicových semínek - a navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
 
 
9. Kmín
Kmínová semena se používají od starověku. Kmín je vhodný pro zažívací poruchy a jako antiseptikum. Semena jsou sama o sobě bohatá na železo a pomáhají zvýšit působení jater. Kmín zmírňuje příznaky nachlazení, šťáva z něj je povzbuzující a podporuje metabolismus.Nejdůležitější je černý kmín, který stimuluje imunitní systém, zvyšuje množství NK buněk a úspěšné léčí i rakovinu a HIV.
 
Přečtěte si také související článek s dalšími podrobnostmi: Olej z černého kmínu: Zlato Faraónů
 
 
10. Hroznová jádra
Extrakt z hroznových jader může předcházet srdečním onemocněním, jako je vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Tím, že omezuje oxidaci lipidů, mohou fenoly v hroznových jádrech snížit riziko srdečních onemocnění. Jeden výzkum prokázal, že extrakt z hroznových semen likviduje určitý druh rakovinných buněk, přičemž zdravé buňky nepoškodil.