Pořiďte si nepálské oblečení – buďte jedineční a udržitelní

Etno oblečení je stále v módě a už dávno to není jen o batikovaných tričkách. Nepálské oblečení vyniká barevností, krásnými a složitými vzory a kvalitou. Každý kousek se totiž šije ručně a tím pádem je originál. A protože něco vydrží, je tou nejlepší cestou, jak nakupovat udržitelně.

nepal

Rychlá vs. pomalá móda

Nepálské oblečení je pro všechny, které už unavuje takzvaná rychlá móda (fast-fashion) typická pro velké značky. Znáte rozdíly mezi těmito obchodními modely?

Fast fashion:

  • Firmy upřednostňují kvantitu před kvalitou, životním prostředím a životní a pracovní úrovní svých zaměstnanců.
  • Levná móda je nekvalitně zpracovaná, poměrně rychle se spere a zákazník si pak raději koupí další levné oblečení, než aby spravoval stávající.
  • Zatěžuje životní prostředí při výrobě i po vyhození takového vytahaného a „starého“ trička. To totiž na skládce může ležet opravdu dlouho.

 

Slowfashion (tedy pomalá móda) znamená, že při nákupu nového kousku oblečení budete chvíli pátrat po jeho původu a kvalitě. Je to o zodpovědnosti a rozmyslu. Koho vlastně svým nákupem podporujete?

Brzy zjistíte, že vám upřednostnění kvality nad množstvím ušetří spoustu peněz, ačkoli je pořizovací cena takového oblečení vyšší. Vydrží totiž mnohonásobně déle. Obzvlášť, když vyberete „nadčasový“ kousek, který zkombinujete skoro se vším.

181514_mikina-oshima-4

Nepál

Nepál najdete v Jižní Asii ve střední části Himálaje. Je oblíbenou turistickou destinací  - ti nejlepší horolezci testují svoje hranice na Everestu, nejvyšší hoře světa. Turisticky vyhledávané jsou i další vrcholy, které lákají na trekingové výpravy.

Cestovatelé ale nemíří jen na hory. Nepál proslul i pro nádherné a starobylé hinduistické a buddhistické památky.

Originální oblečení z Nepálu není pro každého

Móda z Nepálu není pro každého. Je jedinečná a inspirativní, stejně jako kultura, která se v ní odráží. Barvy, pestré vzory, překrásné výšivky a ruční zpracování – to je typický rys orientálního oblečení. Protože se všechno dělá ručně, je každý kousek originál.

Ať už se chystáte na procházku, na zahradu, nebo folkový festival, nepálské oblečení je díky pestrým barvám a volnému pohodlnému střihu tou pravou volbou. Nádherné výšivky a korálky navíc nikdy z módy nevyjdou.

Výrazné etno oblečení snadno nakombinujete i s dalšími (jednobarevnými) kousky, co už vám visí v šatní skříni – třeba džínovinou, nebo přírodními materiály.

Náš tip na léto pro dámy: máme dlouhé batikované šaty, krátké šaty, zavinovací sukně i batikovaná trička. V pánské kategorii najdete kvalitní a velmi příjemná bavlněná trička s originálními motivy.

181499_kabatek-moya

Dobrá rada nakonec

Nepálské oblečení je dobré před prvním použitím vymáchat ve studené octové vodě. Tím ustálíte barvy. I při každém dalším praní se vyhýbejte studené vodě a používejte šetrné prací prostředky (a klidně trošku octa, nebojte se, po usušení nebude prádlo načichlé).

Díky té trošce péče navíc, vám váš oblíbený etno kousek oblečení vydrží mnohem déle barevný.