Podle krevních skupin

Potraviny podle krevních skupin

Lidé jsou dle krevních skupin rozděleni na 4 různé typy:

  • krevní skupina 0 – lovec, vítěz
  • krevní skupina A – zemědělec, introvert
  • krevní skupina B – kočovník, vyrovnaný
  • krevní skupina AB – vzácný, záhadný

Tyto skupiny jsou detailně popsány a charakterizovány a především jim na základě svých výzkumů předepisuje výživové doporučení. Toto výživové doporučení vychází z výskytu lektinů v potravinách. Lektiny jsou látky bílkovinného charakteru, vyskytující se v potravinách a nemusejí se snášet s některou z krevních skupin. To pak může podle něj způsobovat různé onemocnění od alergií, střevní záněty, zhoršování vstřebávání živin a další poškozování organismu.

Výhody

  • Zamyšlení se nad tím, které potraviny Vám vyhovují.

Nevýhody

  • zmatek v jednotlivých skupinách potravin
  • mnoho verzí z různých zdrojů a kde je to vlastně správně?
  • potraviny, které se vyskytují pro nějakou krevní skupinu jako prospěšné vůbec nemusí být vhodné z hlediska zásad zdravé výživy a naopak jsou považovány za velmi nevhodná
  • deficit některých vitaminů a minerálních látek – např. u skupiny 0, která nemá doporučované žádné mléčné výrobky
  • mnoho dalších výhrad na vědeckém podkladě

 

Krevní skupina 0

Hlavním faktorem váhového přírůstku u lidí se skupinou O je gluten (lepek), který je obsažen v pšeničných klíčcích a celozrnných výrobcích. Působením lepkových lektinů dochází k porušení metabolismu inzulínu a narušení efektivního využití kalorií. Konzumaci lepku lze přirovnat k používáni benzínu se špatným oktanovým číslem v automobilu. Namísto dodáni paliva jen ztěžuje motoru práci. Podobně, avšak v menším rozsahu působí kukuřice. Nemá tak výrazné účinky na urychlení váhového přírůstku jako pšenice. Viděl jsem lidi s krevní skupinou 0, kteří trpěli nadváhou a při jiných dietách se jim vůbec nedařilo zhubnout ale po jednoduchém vyřazení pšenice ze své stravy se jejich hmotnost rychle snížila.

K váhovému přírůstku u krevní skupiny O přispívají také další faktory. Určité druhy fazolí a luštěnin, zejména čočka a fazol obecný, obsahují lektiny, které se ukládají do svalové tkáně a dochází k pomalejšímu využívání kalorií.

Lidé s krevní skupinou O mají sklon k nízkým hladinám hormonů štítné žlázy. Tento stav snížené funkce štítné žlázy, neboli hypotyreóza, nastává proto, že krevní skupina O často nevstřebává v dostatečném množství jód. Mezi příznaky hypotyreózy patří váhový přírůstek, zadržováni tekutin v těle, úbytek svalové tkáně a velká únava.

Kromě omezení porcí potravin a výběru libového masa je k dosaženi maximálního úspěchu v udrženi hmotnosti pro lidi s krevní skupinou O nutné vyzdvihnout některé potraviny pro jejich blahodárné účinky a naopak jiným potravinám se vyhnout protože váhový úbytek zpomalují.

Zde je stručný seznam:

 

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRUSTEK

Pšeničný lepek - narušuje účinnost inzulínu, zpomaluje metabolismus
Kukuřice - narušuje účinnost inzulínu, zpomaluje metabolismus
Fazol obecný - narušuje využití kalorii
Modré fazole - narušují využití kalorii
Čočko - potlačuje správný metabolismus živin
Zelí - potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Růžičková kapusta - potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Květák - potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Hořčice - potlačuje tvorbu hormonů štítné žlázy

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

Mořská řasa - obsahuje jód, zvyšuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Mořské produkty - obsahují jód, zvyšují tvorbu hormonů štítné žlázy
Sůl s jódem - obsahuje jód, zvyšuje tvorbu hormonů štítné žlázy
Játra - zdroj vitaminů řady B, podporují účinný metabolismus
Červeně maso . podporuje účinný metabolismus
Kapusta, špenát. brokolice - podporují účinný metabolismus

Upřednostňujte získání jódu z přirozených zdrojů, jako je chaluha a mořské produkty, protože sodík obsažený v soli může přispívat ke vzniku vysokého krevního tlaku a zadržování vody v těle.

 

Krevní skupina A

Co se týká metabolismu je krevní skupina A v mnoha ohledech přesným opakem skupiny 0. Zatímco živočišné potraviny u krevní skupiny O urychluji metabolický obrat a zvyšují jeho účinnost, u skupiny A mají zcela opačný účinek. Možná jste si již všimli, že když jíte červené maso, cítíte se nevýkonní a máte méně energie, než když jíte bílkoviny rostlinného původu. U některých lidi s krevní skupinou A dochází k zadržování tekutin, protože jejich trávicí systém zpracovává tyto potraviny pomalu a neohrabaně.

Krevní skupina O spaluje maso jako palivo, krevní skupina A v konečné fázi skladuje maso ve formě tuku. Příčinou tohoto rozdílu je žaludeční kyselost. Zatímco žaludek lidi s krevní skupinou O má vysoký obsah kyseliny, která usnadňuje tráveni masa, krevní skupina A má v žaludku nízký obsah kyseliny, který je důsledkem adaptace jejich předků, kteří přežívali při rostlinné stravě.

Také mléčné výrobky tráví krevní skupina A špatně. Mléčné výrobky vyvolávají rovněž reakci inzulínu - další faktor zpomaleni metabolismu. Kromě toho jsou velmi bohaté na nasycené tuky, které ohrožuji srdce a vedou ke vzniku obezity a diabetu.

Smíšeným faktorem ve stravě skupiny A je pšenice. Lidé s touto krevní skupinou ji mohou jist, ale musí dávat pozor, aby to nebylo ve velkém množství, protože by jejich svalová tkáň byla překyselena. Na rozdíl od krevní skupiny 0, které prospívá mírně kyselá reakce ve svalové tkáni, nemůže krevní skupina A při vyšší kyselosti svalů rychle využívat energii a energetický metabolismus je narušen. Tento konkrétní příklad ukazuje, jak jednotlivé potraviny působí různě v závislosti na krevní skupině lidí.

Kromě konzumace široké škály zdravých nízkotučných potravin a rovnováhy mezi zeleninou a obilnými zrny je nutné u krevní skupiny A zdůraznit určité potraviny pro jejich prospěšné nebo nepříznivé účinky.

Zde je krátký průvodce:

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRUSTEK

Maso - špatně stravitelné, skladuje se ve formě tuku, zvyšuje množství toxinů vzniklých při tráveni
Mléčné výrobky - narušují metabolismus živin
Fazol obecný - snižuje účinnost trávicích enzymů, zpomaluje metabolický obrat
Fazol měsíční - snižuje účinnost trávicích enzymů, zpomaluje metabolický obrat
Pšenice (v nadbytečném množství) - narušuje využití kalorií

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

Rostlinné oleje - usnadňují trávení, brání retenci tekutin
Potraviny ze sóji - usnadňují tráveni, rychle se metabolizují
Zelenino - podporuje účinný metabolismus, zvyšuje hybnost střev
Ananas - zvyšuje využití kalorií, zvyšuje hybnost střev

 

Krevní skupina B

Pro krevní skupinu B jsou největším faktorem váhového přírůstku kukuřice, pohanka, čočka, arašídy a sezamová semínka. Všechny tyto potraviny obsahuji různé lektiny a všechny z nich narušují účinnost vašich metabolických procesů, což vede ke vzniku únavy, zadržování tekutin a hypoglykémii - závažného poklesu hladiny cukru v krvi po jídle.

Určité potraviny jsou přímo spouštěcím mechanismem poklesu glykémie, a to zejména u krevní skupiny B. Když tyto potraviny vyřadíte z jídelníčku a začnete jist stravu vhodnou pro vaši krevní skupinu, hladina vašeho krevního cukru by měla zůstat po jídle normální. Problémem konzumace mnoha malých jídel v průběhu dne je skutečnost, že tento způsob narušuje přirozené signály hladu v organismu. Můžete zjistit, že jste neustále hladoví, což není příliš výhodný stav, pokud chcete zhubnout.

Krevní skupina B se v reakcích na lepek obsažený v pšeničných klíčcích a celozrnných pšeničných výrobcích podobá krevní skupině O. Lektiny obsažené v lepku zhoršují problémy způsobené ostatními potravinami, které zpomaluji metabolismus. Když není potrava dokonale strávena a využita organismem jako palivo, uskladni se ve formě tuku.

Lepek však nenapadá organismus lidi s krevní skupinou B tak závažně jako u krevní skupiny O. Když ale přidáte pšenici ke směsi kukuřice, čočky, pohanky a arašídů, konečný důsledek bude stejně ničivý. Lidé s krevní skupinou B, kteří chtějí zhubnout, by měli zcela přestat jist pšenici.

Pokud vypustíte z jídelníčku všechny tyto zakázané potraviny společně s ostatními potravinami obsahujícími toxické lektiny, budete velmi úspěšní v kontrole své hmotnosti. Nemáte žádné přirozené fyziologické překážky váhového úbytku, jako jsou poruchy štítné žlázy, které omezují lidi s krevní skupinou 0, ani netrpíte trávicími poruchami. Jediné, co musíte udělat, abyste zhubli, je dodržovat svou dietu.

Někdo je překvapen, že lidé s krevní skupinou B nemají problémy s udržením své váhy, i když jejich strava obsahuje mléčné výrobky. Když budete jíst nadbytek potravin s vysokým obsahem energie, budete určitě přibývat na váze. Ale umírněná konzumace mléčných výrobků skutečně pomáhá krevní skupině B dosáhnout metabolické rovnováhy. Skutečným viníkem tloustnuti jsou jednotlivé potraviny, které potlačuji účinné využiti energie a podporuji skladování kalorii ve formě tuku.

Zde jsou nejdůležitější body váhového úbytku u krevní skupiny B:

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRŮSTEK

kukuřice - snižuje účinnost inzulínu, snižuje metabolický obrat
čočka - bráni správnému využití živin, snižuje metabolickou účinnost
arašídy - snižují metabolickou účinnost, potlačují funkce jater
sezamová semínka - snižují metabolickou účinnost
pohanka - zpomaluje trávení, snižuje metabolickou účinnost pšenice - zpomaluje trávení i metabolické procesy, je příčinou skladování živin ve formě tuku a brání jejich využití jako paliva, snižuje účinnost inzulínu

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

zelená zelenina - podporuje účinný metabolismus
maso - podporuje účinný metabolismus
vejce, nízkotučné mléčné výrobky - podporují účinný metabolismus
játra - podporují účinný metabolismus
lékořicový čaj - brání rozvoji hypoglykémie

 

Krevní skupina AB

Když se jedná o váhový přírůstek, projevuje se u krevní skupiny AB smíšená dědičnost genů krevních skupin A i B. Někdy to představuje zvláštní problém. Například máte nízký obsah žaludeční kyseliny jako krevní skupina A společně se zděděnou adaptaci na maso po krevní skupině B. Ačkoliv jste tedy geneticky naprogramováni na konzumaci masa, chybí vám dostatek žaludeční kyseliny k dokonalému strávení, proto maso, které sníte, má sklon ukládat se v těle ve formě tuku. Chcete-li zhubnout, měli byste omezit konzumaci masa a jist jen malé množství, které můžete doplnit zeleninou a tofu.

Vaše příbuznost ke krevní skupině B způsobuje stejné reakce inzulínu, když jíte fazol obecný, fazol měsíční, kukuřici, pohanku nebo sezamová semínka, ačkoliv díky příbuznosti s krevní skupinou A můžete bez potíží jist čočku a arašídy.

U krevní skupiny AB se nevyskytuje závažná reakce na lepek která je typická pro krevní skupinu O a B. Ale opět zde platí: chcete-li zhubnout, měli byste se pšenici vyhnout, protože po ní dochází ke kyselejší reakci ve vaší svalové tkáni. Krevní skupina AB využívá kalorie účinněji, je-li ve tkáních mírně alkalická reakce.

 

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRŮSTEK

červené maso - je špatně stravitelné, skladuje se ve formě tuku, zaplavuje trávicí trakt toxickými látkami
fazol obecný - snižuje účinnost inzulínu, zpomaluje metabolický obrat
fazol měsíční - snižuje účinnost inzulínu, zpomaluje metabolický obrat
semínka - způsobuji hypoglykémii
kukuřice - snižuje účinnost inzulínu
pohanka - způsobuje hypoglykémii
pšenice - snižuje účinnost metabolického využití kalorií, snižuje účinnost inzulínu

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

tofu - zvyšuje účinnost metabolismu
mořské produkty - zvyšují účinnost metabolismu
mléčné produkty - zlepšují tvorbu inzulínu
zelená zelenina - zlepšuje účinnost metabolismu
mořské řasy - zvyšuje tvorbu inzulínu
ananas - podporuje trávení, stimuluje hybnost střev