Zero waste – moderní životní styl bez obalu

Zastánci tohoto životního stylu se snaží minimalizovat odpad vyprodukovaný v domácnosti a tím pádem i dopad na přírodu. Může to znít šíleně – je to vlastně utopie – to ale neznamená, že bychom to neměli alespoň zkusit. Inspirujte se několika zero waste tipy, které vám představíme v článku.

zero waste 1

Zero waste – jak začít

Nakupujte s rozumem a pokuste se dodržovat koncept 3R – z anglického reduce, reuse, recycle.

  1. Redukujte

Nejprve se zamyslete nad tím, jak nakupujete. Opravdu spotřebujete všechno jídlo, nebo část každého nákupu končí v koši, protože se nestihne sníst? Odpadkový koš ale není černá díra -  to, co vyhodíte, se bude rozkládat desítky i stovky let. Co s tím? Pokud si nebudete kupovat zbytečnosti, vyhnete se i zbytečnému odpadu (a navíc značně ušetříte).

 

Redukovat můžete i věci, které už doma máte a nabídnout je například na zero waste kolotoči – někomu se ještě můžou hodit. Ze všeho nejdřív otevřete šatní skříň, skříňky v kuchyni a koupelně. Opravdu potřebujete tolik hrnečků, vařeček a kdy jste měli na sobě naposledy tričko na spodu hromádky? A víte, že univerzálním bio čističem nahradíte hned několik přípravků? Jak si univerzální čistič připravit doma, vám prozradíme na konci článku.

 

  1. Používejte věci opakovaně

Než se rozhodnete něco vyhodit, zamyslete se nad tím, jestli vás nenapadá jiné využití (např. ze staré halenky ušije šikovná švadlenka oblečení pro panenky). Spoustu věcí např. nepotřebné knihy, hry, oblečení – lze prodat na internetových bazarech nebo darovat např. do domova pro seniory.

186074_sadad

 

Zapomeňte na papírové kapesníky a utěrky – látkové se dají používat stále dokola. Vyhněte se jednorázovým plastům díky látkovým pytlíkům, sklenicím nebo vlastním krabičkám na potraviny (v některých obchodech vám do nich v obsluhovaném úseku bez problémů naváží i uzeniny nebo sýry).

 

  1. Recyklujte
    Žít zero waste neznamená recyklovat víc, ale naopak míň, protože se vyvarujete nákupu zbytečně obalených potravin. Kromě plastu, papíru a skla lze recyklovat řadu dalších materiálů např. hliník nebo bio odpad, který je nejlepší kompostovat. Budete překvapeni, jak bude váš koš najednou prázdný. Dbáme na to, abyste i na našem eshopu Zdravíčko koupili některé výrobky v recyklovatelných nebo znovu použitelných obalech.

 

Existuje něco jako základní bezobalová výbava:

  • Místo igelitky látková nákupní taška.
  • Místo jednorázových mikrotenových sáčků látkové pytlíky (na ovoce i pečivo) – obchodníci jsou na to už zvyklí a mnohdy to dokonce vítají. Omdlívám pokaždé, když vidím, jak si někdo nese v igelitovém pytlíku jeden pomeranč a v dalším dvě jablka.
  • Do práce nebo na výlety noste pití ve znovupoužitelné lahvi. A jestli potřebujete po ránu dávku kofeinu z oblíbené kavárny, pořiďte si stylový termohrnek. Určitě uděláte dojem.
  • Větší sklenice se šroubovatelným uzávěrem nebo uzavíratelné dózy si schovávejte a až příště půjdete kolem zdravé výživy nebo bezobalového obchodu, vezměte si je s sebou. V dnešní době koupíte do vlastní sklenice bez problémů sypké potraviny, jako jsou luštěniny, ořechy, rýže, obilniny i těstoviny. Většina zdravěnek a některé drogerie nabízí i stáčené mycí a prací prostředky.
  • Jídlo na cesty si zabalte do voskovaných ubrousků nebo do krabiček.
  • Kosmetiku vybírejte bez plastových obalů - volte tuhá mýdla a přírodní deodoranty, krémy ve skle.

 

23637_23637-ecoffee-hrnek-spiros-400-ml

 

Zero waste knihy

Zaujalo vás to? Dá se říct, že existuje Bible zero waste životního stylu – tou je kniha Domácnost bez odpadu, kterou napsala Bea Johnson. Velmi dobře hodnocená je i kniha Bez obalu od Barbory Tlusté. Obě publikace přináší spoustu inspirace na bezobalové nakupování, poradí, jak vařit beze zbytků, jakou pořídit kosmetiku a návody na zero waste dárky pro přátele a rodinu. Nikdy není pozdě začít.

Octový čistič, který vám bude vonět

A na závěr slíbený recept na jednoduchý univerzální čistič, který si vyrobíte z toho, co máte doma. Použít ho můžete na usazeniny vodního kamene v koupelně i kuchyni a k dezinfekci povrchů.

Budete potřebovat jen: sklenici, citrony, ocet a teatree éterický olej.

Postup: Do větší zavírací sklenice dejte slupky z vymačkaných citronů, které jste předtím rozkrájeli na menší kousky. Zalejte slupky octem, aby byly úplně ponořené (trochu časem nabobtnají). Můžete přidat i kus skořice, hřebíček nebo např. levanduli. Nechte uzavřené v suchu a temnu macerovat 4-8 týdnů, občas protřepte. Nakonec můžete pro lepší účinnost přidat i éterický olej teatree, přecedíte tekutinu do rozprašovače a můžete čistit.