Červená řepa – ochutnejte pečenou královnu podzimu

Dozrává sice už v létě, ale právě na podzim je jí všude plno. Akorát se na ni musí v rukavičkách a to doslova, jinak budete mít červené úplně všechno. Přečtěte si, proč byla využívaná v lidovém léčitelství už od starověku a inspirujte se hromadou typů na její přípravu – je skvělá pečená, vařená, kvašená i syrová.

repa 1

Červená řepa – co ukrývá červená bulva

Obsahuje vitamín C, provitamín A (beta–karoten), vitamíny skupiny B a stopové množství vitamínů E a K. Kromě toho v ní najdete i významné antioxidanty (betain a lutein), draslík, fosfor, vápník, sodík a železo.

Z hlediska tradiční čínské medicíny se řadí k elementu ohně – takže jestli je vám už teď na podzim zima, právě tepelně upravená červená řepa vás prohřeje. Tmavě červenou barvou posiluje první čakru.

184043-1_cervena-repa-bio-1000g

Kreativní superpotravina

  • Výborná je pečená červená řepa jako příloha k masu– nakrájejte řepu, mrkev a dýni na hranolky, zakápněte olivovým olejem, osolte, zasypte mletou paprikou a pečte při 180 °C asi 30 minut.
  • Z celých pečených bulv vykouzlíte vynikající boršč, nebo sladké dezerty.
  • Pečená řepa v alobalu je něco pro labužníky – vysoká teplota probudí sladké karamelové tóny a posune konzumaci této zeleniny na úplně novou úroveň. A navíc je to tak jednoduché – omyté řepy naházejte do pekáčku i se slupkou, zakryjte alobalem a pečte v předem rozpálené troubě na 220 °C hodinku a půl. A pak? Třeba přidat salát, kozí sýr, oříšky, trošku hořčice a medu. To je blaho.
  • Červenou řepu samozřejmě můžete i nakládat a zavařovat.
  • Z vařené řepy a spousty kakaa upečete skvělé brownies, nad kterým se bude spokojeně tetelit i děda, co normálně červenou řepu nejí. Obzvlášť, když mu neprozradíte, že tam nějaká je.
  • A už jste slyšeli o vegetariánských burgerech? Z řepy je prima „masíčko“ do bulky.
  • Pokud jste smoothie fajnšmekři, červená řepa po ránu pomáhá detoxikovat organismus. A jestli zrovna není sezóna, šťávu si snadno připravíte ze sušené mleté červené řepy v BIO kvalitě.
  • Kvašená červená řepa je vitamínová bomba a v kombinaci s křenem je prostě výtečná.
  • Za vyzkoušení stojí i proteinové palačinky s červenou řepou.
  • Možná jste nevěděli, že konzumovat můžete i její listy (zasyrova se nebojte je přidat do salátu), nebo si je v kuchyni připravit podobně jako špenát.

 

185384-1_prom-in-proteinove-palacinky-700-g-cervena-repa

 

Červená řepa pro psy a kočky

Možná vás to překvapí, ale i vaši mazlíčci si na červené řepě pochutnají. Oblíbená je strouhaná a sušená jako doplněk BARFu, nebo ji najdete v lepších konzervách (například s kozím masem a jáhly).

A slyšeli jste o smoothie pro psy? Koktejl plný živin stačí smíchat s vodou a doplnit tak psímu kamarádovi potřebné vitamíny a minerály.

Snad jsme vás inspirovali a teď už víte, co si s hromádkou řepy od babičky počít. A jestli je vám ještě zima, prozkoumejte naši nabídku vlněných produktů.