Vitamín D nejen pro naše kosti.

,,Musíš jíst hlavně hodně vitaminu D, aby si měl silné a zdravé kosti,” tuto větu jsme slýchávali v našem útlém dětství. Jenže vitamín D nepotřebujeme jenom proto, aby byly kosti ve skvělé kondici.

vitamin d 2

Vitamín D 

V našem těle bychom našli nespočetně mnoho živin a látek. Zatímco některé jsou méně potřebné, jiné potřebujeme prakticky neustále. Mezi klíčové živiny se například zařadil i vitamín D.

170441_sanct-bernhard-vitamin-d-5-600-iu-postupne-uvolnovani-26-kapsli

 

V lidském těle se kromě déčka nachází i řada dalších vitaminů, vitamin K, vitamin A nebo vitaminy skupiny B. Mnohé z nich hravě dodáváme do těla s pomocí stravy nebo s pomocí doplňků stravy.

Jak vitamín D do těla dostat?

V souvislosti s nedostatkem vitaminu D se nabízí otázka, jak ho do těla opětovaně dostat. Lékaři radí, abychom se pohybovali na sluníčku. Slunce je totiž přirozeným zdrojem vitamínu D.

Jenže co dělat v zimě? V létě o sluníčko není nouze, ale zima se nese v trochu potemnělém duchu. Lékaři jsou toho názoru, že s příchodem podzimu je nutné denní dávku vitaminu D dodat jinak. A to s pomocí stravy nebo doplňků stravy, jak již bylo zmíněno.

184415-1_gymbeam-vitamin-d3-1000-iu-120-kapsli

V jakých potravinách se nachází vitamin D?

Ryby

Jednou z potravin, ve které se nachází opravdu velké množství vitaminu D jsou ryby. Jenže ryby jsou až příliš obecná kategorie, nemyslíte? Doporučován je především losos, který navíc dodává potřebné omega-3 mastné kyseliny, jež si tělo taktéž neumí samo vyrobit. Taktéž se vyzdvihuje slaneček, respektive sardinky, které patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem vitaminu D. Z ryb stojí za vypíchnutí i tuňák, a to ideálně konzervovaný.

Krevety

Krevety jsou hitem posledních let. Nelze je přímo zařadit mezi ryby, proto je vyzdvihněme samostatně. Krevety mají v našem seznamu jednoznačně své místo, protože obsahují až čtyřicet procent doporučované denní dávky vitaminu D. A to je opravdu dost!

Vejce

Respektive tedy vaječné žloutky. Ty jsou totiž také skvělým zdrojem vitaminu D. Vajíčka se ale obecně vyplatí konzumovat, protože patří k nejzdravějším potravinám na světě.