VITAMIN E (TOKOFEROL, VITAMÍN PLODNOSTI)
Co je vlastně vitamin E zač a jak funguje?
Skupina vitaminu E, nazývaná tokoferoly a tokotrienoly, byla jako nezbytná složka stravy poznána roku 1968. Vitamin E může být tvořen pouze rostlinami - člověk a zvířata ho přijímají potravou. Z osmi tokoferolů je nejúčinnější alfa-tokoferol. Chemicky se jedná o deriváty 6-hydroxychromonu s postranním isoprenoidovým řetězcem.
Z potravy se obvykle vstřebává v tenkém střevě jen část vitaminu E, zbytek je vyloučen. Nadmíra vícenenasycených mastných kyselin (jakož i samotného vitaminu E) vstřebávaný podíl snižuje. V těle je pak vitamin E ukládán v nejrůznějších tkáních, především v tkáni tukové, játrech a svalech. Oxidovaný na chinony a laktony je pak vylučován žlučí.
Vitamin E patří mezi antioxidanty. Sedí v buněčné membráně, složené především z tukových molekul, a vychytává škodlivé volné radykály vznikající při metabolických přeměnách v buňce či přicházejících zvenčí. Tyto radikály napadají různé buněčné struktury, mimo jiné právě tuky. Buňka tak rychleji stárne a umírá. Vitamin E je velmi citlivý na oxidaci a tak je radikály napadán přednostně. Tím chrání ostatní membránové tuky. Poškozená molekula vitaminu E je potom opět za pomocí vitamínu C regenerována. Rostliny využívají vitamín E k ochraně svých olejů (hlavně v semenech) před předčasným žluknutím.
Tokoferol zvyšuje podíl HDL cholesterolu (tzv. "dobrý cholesterol") a snižuje podíl LDL cholesterolu (tzv. "špatný cholesterol"). Tímto působí preventivně proti vzniku aterosklerózy (uzavírání cév aterosklerotickými pláty a z tohoto důvodu dochází ke vzniku infarktů hlavně na srdci, dochází ke snížení průtoku krve mozkem, dále nedostatečným průtokem krve trpí i dolní končetiny).
Vitamín E se podílí na metabolismu prostaty, působí antikoagulačně (proti srážlivosti krve), obnovuje permeabilitu (neprostupnost) kapilár, zlepšuje využití kyslíku. Působí i v prevenci vzniku nádorů, zvláště v prevenci vzniku karcinomu prsu, vaječníků, tlustého střeva. Působí v prevenci předčasných porodů, snižuje riziko potratů.
Vitamín E byl poprvé objeven v roce 1922. Bylo zjištěno v pokusech na krysách, že samičky bez vitamínu E jsou schopny početí, ale plod asi po 10 dnech umírá. Nedostatek u samců způsobuje abnormality na pohlavních orgánech. Byl užíván v léčbě různých poruch menstruace.
Japonští vědci na zvířecích pokusech dokázali, že dodaný vitamin E brání rozpadu nervové tkáně. Možná se podaří prokázat, že i u člověka zpomaluje progresi Alzheimerovy choroby. Jisté je, že vitamin E pomáhá chránit tkáně před působením alkoholu.
Jaké jsou nejlepší zdroje vitaminu E?
Největší množství vitaminu E se nacházení v pšeničných klíčcích, rostlinných olejích, ořechách, lněných, sezamových, tykvových či slunečnicových semenech, ovesných vločkách, celozrnných výrobcích, másle, játrech i vejcích. Denní dávku nalezneme např. ve 100 g celozrnných sušenek, 473 g čerstvě vařené kapusty či 46 g čerstvých lískových ořechů či sladkých mandlí. Při zpracování potravin dochází k snížení obsahu vitaminu E, do mnohých potravin (např. olejů) se proto uměle přidává.
Tokoferol se nerozkládá teplem, v nepřítomnosti kyslíku je odolný vůči alkálíim, při teplotách do 100 °C se nerozpouští v kyselinách. Pokud je vystaven vlivu kyslíku, dochází k jeho pomalé oxidaci, na světle postupně tmavne. Opatrným vařením se ničí jen část vitaminu E, škodlivé je dlouhé vaření a opětné ohřívání.
Potřeba vitaminu E
Výše denní potřeby tohoto vitaminu rozpustného v tucích se nejčastěji udává okolo 12 mg. Toto množství je vypočítáno na příjem 21 g vícenenasycených mastných kyselin denně. Při vyšším příjmu tuků se potřeba vitaminu E zvyšuje - např. 1 g rybího tuku zvyšuje potřebu o 0,09 mg.
Nedostatek vitaminu E: projevuje se poruchami metabolismu svalové tkáně až nervovými poruchami. Spíše než o nedostatku většinou hovoříme o zvýšené potřebě - při některých onemocněních zažívacího traktu, zvýšené psychické a fyzické zátěži (sportu), stáří či těhotenství.
Příznaky z předávkování: u dospělých je riziko minimální, může se vyskytnout u nedonošených dětí. Dochází k poruchám imunitního systému a tím se zvyšuje riziko infekčních onemocnění.
Dávky: denní dávka je 10 - 30 U.I. z toho 10 - 75 % se vyloučí močí. Terapeutické dávky jsou 100 - 500 U.I. U srdečních onemocnění se používá 600 - 2 000 U.I. U zvýšeného krevního tlaku a revmatické horečky se začíná nižšími dávkami a ty se postupně zvyšují 90...120..150 U.I.....
U křečových žil se používá 300 - 1100 U.I. Při neplodnosti a opakovaných potratech a jako prevence vývojových vad plodu se používá 200 - 300 U.I.
Při poruchách cyklu se užívá 300 - 400 U.I. každý druhý den 5x po sobě od sedmnáctého dne cyklu a dále se používá zároveň hormonální léčba.
Při revmatologických poruchách se užívá 100 - 300 U.I. po několik týdnů, při neurastenii 100 U.I.
Vyvážená strava poskytne požadovaný denní příjem a lidské mléko poskytne dostatečnou dávku pro děti.