Detox a očista organismu – zkuste to celoročně

Už vám taky v mailu přistál nějaký newsletter se zaručenými tipy, jak na jarní detox a očistu organismu?  Podle nás je to prima nápad, ale o své tělo bychom měli dbát po celý rok, ne jen jeden týden nebo měsíc na jaře. Co vlastně detoxikace znamená a jak komplexně posílit imunitu? Přečtěte si článek.

detox 2

Detoxikace znamená, že očistíte organismus od škodlivých látek, které přijímá zvenčí. S většinou toxinů si naše tělo poradí samodíkystřevům, játrům, ledvinám, lymfatickému systému a pokožce. Ale nezdravou stravou, nedostatkem pohybu, stresem, nekvalitním spánkem a popíjením alkoholu a kouřením zanášíme tělo takovým množstvím škodlivin, že to prostě nestíhá.

Co z toho vyplývá? Když budete týden v roce místo smaženého řízku jíst zeleninový salát, střeva pročistíte, ale dřív nebo později na tom budete stejně jako předtím.

5 způsobů, jak posílit imunitu

 1. Zaměřte se na to, co jíte
  Jak jsme zmínili výše, pokud nahradíte polotovary a cukry nabité potraviny něčím „zelenějším“, je to jen dobře. Ale mělo by to fungovat přesně naopak – zkuste se stravovat zdravě, střídmě a vyváženě a občas si dopřát nějaký ten hříšek. Pozor si dejte i na nadbytek mléčných výrobků, masa a jezte dostatek vlákniny.

Víte, jaké potraviny napomáhají detoxikaci a očistě organismu? Mimo jiné jsou to: aloe vera, oves setý, květ pampelišky, fenykl, zázvor, cibule, česnek, sedmikráska, borůvky, zelený čaj, rakytník řešetlákovitý - plody, plody růže šípkové, kakaovník pravý, máta, nebo chlorella.

185678_chlorella-100g

 1. Pijte vodu a nepijte rum[1]
  Vodou a
  čaji nešetřete. Zelený, černý a rooibos obsahují antioxidanty, které napomáhají chránit buňky před oxidativním stresem. A ráno ještě před snídaní zkuste probudit tělo sklenicí teplé vody se šťávou z citronu.

  Mimochodem už jste vyzkoušeli kyslíkovou vodu? Vědecké výzkumy prokazují, že užívání vody se zvýšeným obsahem kyslíku zvýší obsah kyslíku v krvi a zlepší trávicí procesy a snižuje srdeční frekvenci.

  A vyvarujte se alkoholu. Suchý únor máme za sebou, někdo úspěšně a někdo míň, hospody zavřené, tak proč nezkusit podpořit očistu organismu abstinencí?
 2. Detox a očista organismu by měl proběhnout i mentální úrovni

Současná situace nahrává negativním emocím, přesto se jimi nesmíme nechat převálcovat. A kde začít? Vypněte na chvíli zprávy v televizi i sociální sítě. Obojí na nás vyvíjí tlak, nutí nás přijímat obrovskou spoustu informací a tím nás zahlcují. Zkuste žít sami za sebe a realitou.

Odpočiňte si. Díky tomu naberete do zásoby nejen fyzické, ale i psychické síly. Spánek napomáhá proti stresu, zvyšuje obranyschopnost a odolnost organismu. A před usnutím si přečtěte hezkou knížku, nebo se jen tak kochejte pohledem z okna na probouzející se přírodu.

23388_23388-dobry-spanek-bylinny-caj-porcovany

 1. Rozhýbejte tělo
  Ne každý je zrozen k běhu, proto dělejte ty aktivity, které vás těší. Spoustu kalorií spálíte i při „obyčejném“ zahraničení, které má mimochodem příznivý vliv na vaši psychiku, stejně jako jakýkoli jiný pohyb. Tělo i mysl protáhnete i při obyčejné procházce.
 2. Detox a očistu organismu můžete podpořit i doplňky stravy. Z našeho sortimentu doporučujeme především všestranně využitelné koloidní minerály, tinkturu tří bylin (z černého ořešáku, hřebíčkovce vonného, pelyňku pravého), nebo některou z detoxikačních kúr.

 

[1] www.nohavica.cz/tvorba/texty/pijte_vodu.htm