Cítíte se unavení? Přinášíme několik osvědčených tipů pro kvalitní spánek

Znáte ten pocit, když se po cestě z návštěvy nebo dovolené ze všeho nejvíc těšíte na vlastní postel? Člověk prospí třetinu až polovinu života. A o tom, jaký vliv má nedostatek spánku na soustředění, myšlení, pamatování a dobrou náladu vám může dopodrobna poznat nejedna novopečená maminka. Proto je důležité si dopřát kvalitní spánek, a když už to přes týden nevychází, dospat se o víkendu. Poradíme vám, co byste neměli podcenit.

spanek 2

Nevstávejte vyždímaní, investujte do vybavení

Náš den začíná i končí v posteli, proto bychom neměli podceňovat výběr roštu a matrace. Správně zvolená matrace kopíruje tvar těla a ideálně rozloží jeho hmotnost. S tím souvisí i stupeň tvrdosti – čím vyšší tělesná hmotnost, tím tvrdší matrace. Optimální z pohledu ortopedů je pro kvalitní spánek stupeň tři a více, tedy tvrdší. A pro děti? Spíš tvrdší, prodyšnou (například s kokosovými vlákny) a potahem, který se dá sundat a vyprat.

Nezbytnou součástí postelového království je i polštář a přikrývka. Anatomické polštáře poskytují oporu krční páteři a ramenům. Pokud mají uvnitř paměťovou pěnu, přizpůsobí se jakékoli poloze i teplotě. Když je řeč o teplotě, v zimě není nic příjemnějšího, než se zachumlat do pořádně teplé deky s knížkou v ruce. V módě jsou teď přírodní materiály, například opravdu hřejivá merino vlna nebo ještě o něco luxusnější velbloudí srst. Výplni polštářů a přikrývek věnujte pozornost, zejména pokud vás trápí alergie a také tomu, aby bylo možné povlaky svléknout a vyprat.

176921_prikryvka-100--velbloudi-srst-135cm-x-195cm-mr-21

Rituály spolehlivě ukolébají i nespavce

Pravidelnost – to je oč tu běží. Je jedno, jestli si před spaním dopřeje šálek bylinného čaje, mléko s medem, teplou koupel nebo aromaterapii. Důležité je, aby vám to bylo příjemné. Neméně důležité je pro zdravý a kvalitní spánek i prostředí – vyvětraná ložnice, tma a teplota v místnosti do 21°C. Pokud toužíte po skutečně kvalitním spánku, doporučuje se uléhat i vstávat ve stejnou dobu.

A čemu se večer naopak vyhnout?

  • Tučným a pálivým jídlům k večeři
  • Kofeinu, sladkostem, kouření a přemíry alkoholu
  • Dlouhému spánku přes den

 

181643_klidny-spanek 

Pozor na modré světlo

Četné výzkumy dokazují, že modré světlo, které vyzařují mobilní telefony, počítače, televize i některé žárovky, po setmění snižuje hladinu hormonu spánku. Vlastně tak naše tělo balamutíme a ono si myslí, že je ještě den. Řešení? Můžete přístroje, které modré světlo vyzařují odložit alespoň hodinu před ulehnutím do postele. A raději věnovat čas dobré knize. Věděli jste, že jich ročně u nás vychází asi 16 500? Takže je z čeho vybírat.

Pokud přeci jen před spaním musíte zkontrolovat e-maily a sociální sítě, zapněte si v telefonu noční režim, ten by na spánek neměl mít vliv. Na druhou stranu nám všudypřítomná technika nedovolí vypnout myšlenky a tím pádem má vliv na kvalitu spánku.

Teorii už máte v malíčku, takže vám přejeme dobrou noc.