Co my prospívá co my škodí

Potraviny podle krevních skupin co mi prospívá a co mi škodí

Krevní skupina 0

Lidem s krevní skupinou O - lovcům - prospívá intenzivní fyzické cvičení a živočišné bílkoviny. Krevní skupina O byl lovec a tedy konzument masa (neznehodnoceného nevybíravým používáním hormonů a antibiotik, ale v dnešní době vypěstovaného v organickém zemědělství a od zvířat s volným výběhem, libového, bez chemických látek). Nevhodné potraviny pro něj jsou mléčné výrobky a obilí. Lidé s krevní skupinou O mají predispozice k poruchám štítné žlázy, k poruchám funkce slinivky, mají pomalý metabolismus, nižší hladinu některých faktrorů krevní srážlivosti, což může být příčinou poruch srážlivosti krve (nedostatek vitaminu K) a sklon k artritidě.

Při omezení konzumace obilí, chleba, luštěnin a fazolí dochází téměř okamžitě k váhovému úbytku. Hlavním faktorem váhového přírůstku je lepek, který je obsažen v pšeničných klíčcích a celozrnných výrobcích. Podobně, jen o něco méně, působí kukuřice. Zcela nevhodné potraviny jsou tedy pšeničný lepek v jakékoliv formě, kukuřice, fazole, čočka, zelí, růžičková kapusta, květák a hořčice. Naopak potraviny velmi vhodné, které dokonce podporují váhový úbytek jsou mořské řasy, mořské produkty, sůl s jódem, játra, červené maso, kapusta, špenát a brokolice.

Maso a drůbež
Jezte libové hovězí, jehněčí, krůtí, kuřecí nebo rybí maso tak často, jak chcete. Ovšem pozor na velké porce! Maximálně 170 g k jednomu jídlu.

Mořské produkty
Ty by se měly stát hlavní složkou stravy. Obzvláště ryby chladných moří bohaté na tuky, jako je treska, sleď a makrela. Konzumace mořských produktů je také vynikajícím zdrojem jódu, který reguluje funkci štítné žlázy, kterou mají lidé s krevní skupinou O obvykle rozkolísanou.

Mléčné výrobky a vejce
Mléčné výrobky a vejce nejsou vůbec prospěšné, je možné sníst 4 – 5 vajec týdně a velmi malé množství mléčných výrobků, snažit se vyřadit úplně. Bílkoviny získáte z mléka sojového, sojového sýra nebo tofu, možný je kozí sýr nebo mozzarella. Je nutno doplňovat vápník, obzvlášť ženy, ale pozor! Musí být v tzv. chelátové formě, aby byl organismem vstřebatelný.

Oleje a tuky
Krevní skupina O reaguje na konzumaci olejů příznivě, nejvhodnější je olej olivový a olej z lněného semínka.

Ořechy a semínka
Dýňová semínka a vlašské ořechy jsou dobrý zdroj doplňkových rostlinných bílkovin, ovšem některé ořechy a semínka jsou zakázaná pro vysoký podíl tuků - para, kešu, arašídy, pistácie a mák.

Luštěniny
Lidé s krevní skupinou O nedokáží zvlášť dobře zpracovat a využít fazole, jezte je tedy s mírou jako příležitostný vedlejší chod. Naprosto se vyhněte čočce.

Cereálie
Krevní skupina O nesnáší celozrnné pšeničné výrobky, obsahující lektiny, které jsou hlavním viníkem váhového přírůstku u krevní skupiny O.

Chléb a pečivo
Chléb a pečivo mohou být obvykle pro lidi s krevní skupinou O zdrojem potíží, protože většina z nich obsahuje nějaký druh pšenice. Dokonce i chléb neobsahující pšenici může být problematický, protože lidé krevní skupiny O nejsou geneticky přizpůsobeni na konzumaci výrobků z obilných zrn. Výjimku tvoří chléb z naklíčených zrn, který je obvykle k dostání v chladících pultech obchodů se zdravou výživou, ve kterém jsou lepkové lektiny zničeny při procesu klíčení.

Obilí a těstoviny
Neexistuje obilí nebo těstoviny, které by mohly být klasifikovány jako vysoce prospěšné pro krevní skupinu O. V omezené míře je možné konzumovat těstoviny z pohanky nebo rýžové mouky.

Zelenina a houby
I když existuje obrovský počet druhů vhodné zeleniny pro krevní skupinu O, nelze jíst jednoduše všechnu zeleninu. Zelí, růžičková kapusta, květák a listová hořčice mohou potlačovat funkci štítné žlázy. Houby mohou spustit alergickou reakci. Lilkovitá zelenina, např. brambor, způsobuje krevní skupině O artritidu, kukuřičné lektiny narušují tvorbu inzulinu. Naopak velmi vhodná je listová zelenina bohatá na vitamin K, jako je kapusta, římský salát, brokolice a špenát. Rajčata jsou vhodná, ovšem pozor na plísně.

Ovoce
Strava pro krevní skupinu O obsahuje mnoho vynikajících druhů ovoce. Mohou být výbornou náhradou za chléb. Prospěšné jsou blumy, švestky a fíky, a to proto, že většina tmavočervených, modrých a červenofialových plodů vyvolává v trávicím traktu spíše alkalickou než kyselou reakci, a protože trávicí trakt lidí s krevní skupinou O je nadměrně kyselý, potřebuje dostatek zásaditých látek k získání rovnováhy. Proto byste měli vypustit pomeranče, mandarinky a jahody, grapefruit, ostružiny (obsahují lektin) a kokosové ořechy a výrobky, které je obsahují.

Šťávy a tekutiny
Pro krevní skupinu O jsou vhodnější zeleninové šťávy než ovocné, protože jsou alkalické. Když už pijete ovocné šťávy, vybírejte si druhy s nízkým obsahem cukru, tj. jablečné šťávě a jablečnému moštu.

Koření
Výběr koření může skutečně zlepšit váš trávicí a imunitní systém. Například koření na bázi řas je pro krevní skupinu O velmi vhodné, protože je bohatým zdrojem jódu. Sladké výrobky, jako med a cukr, vám neškodí, stejně jako čokoláda, přesto všechny tyto potraviny musí být přísně omezeny na příležitostné užití jako pochoutka.

Chuťové přísady
Pro krevní skupinu O nejsou žádné chuťové přísady vysoce prospěšné. Jestliže musíte k jídlu používat hořčici, majonézu nebo salátové dresinky, dělejte to s mírou a dávejte přednost nízkotučným druhům s nízkým obsahem cukru. Přestože krevní skupina O může příležitostně jíst rajčata, vyhněte se kečupu, který obsahuje ocet. Všechny nakládané potraviny jsou pro krevní skupinu O nestravitelné.

Bylinné čaje
Doporučení týkající se bylinných čajů vycházejí z poznatků o tom, co činí člověka s krevní skupinou O nemocným. Bylinné čaje považujte za prostředek, jak bojovat proti vaší přirozené slabosti. U krevní skupiny O je nutno klást hlavní důraz na uklidnění trávicího a imunitního systému. Máta peprná, petržel a šípky mají příznivé účinky.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu O lze nalézt jen velmi málo přijatelných nápojů. Omezeni jste skutečně na neškodné minerální vody, sodovky a čaj. Vyloženě škodlivá je káva, protože zvyšuje množství žaludečních kyselin.

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potraviny podle krevních skupin.

 

Krevní skupina A

 

Krevní skupina A - pěstitel - prosperuje při vegetariánské stravě - to je dědičnost jejich usedlejších a méně bojovných dávných předků. Pro citlivé lidi s krevní skupinou A je zvlášť důležité, aby jejich strava byla co možná nejvíce v přírodním stavu, čistá a organicky vypěstovaná, což je v naší době velmi obtížné. Pro citlivý imunitní systém krevní skupiny A je působení stravy určující. Predispozice má k srdečním chorobám, rakovině, diabetu a infekčním chorobám.

Při stravě vhodné pro vaši krevní skupinu budete štíhlejší, pokud jste zvyklí konzumovat maso, budete hubnout rychle hned na začátku. V mnoha ohledech je krevní skupina A přesným opakem skupiny O, co se týče metabolismu. Zatímco živočišné potraviny u krevní skupiny O urychlují metabolický obrat a zvyšují jeho účinnost, u skupiny A mají zcela opačný účinek. Krevní skupina O spaluje maso jako palivo, krevní skupina A v konečné fázi skladuje maso ve formě tuku. Příčinou je rozdíl v žaludeční kyselosti - krevní skupina O má vysokou a krevní skupina A nízkou. Obecně špatně tráví maso a mléčné výrobky a výborně potraviny ze sóji, zeleninu a z ovoce ananas.

Maso a drůbež
Lidé s krevní skupinou A by měli ze svého jídelníčku zcela vyřadit maso. Pokud toho nejste schopni, začněte s nahrazováním masa rybami, pokud budete jíst maso, tak co nejlibovější, vhodnější než maso červené je drůbež. Ovšem zcela vyřaďte z jídelníčku masné výrobky, uzené a konzervované maso, ty obsahují dusitany, které vedou ke vzniku rakoviny u lidí s nízkou hladinou žaludeční kyseliny - což je případ krevní skupiny A.

Mořské produkty
Lidé s krevní skupinou A mohou jíst mořské produkty v mírném množství tři až čtyřikrát týdně, vyhnout by se měli bílým rybám. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu, zařaďte do jídelníčku měkkýše. Jedlý hlemýžď obsahuje účinný lektin, který pomáhá tělu zbavit se nemocných buněk.

Vejce a mléčné výrobky
Krevní skupina A dobře snáší malé množství kysaných mléčných výrobků, ale měla by se vyhýbat všem potravinám vyrobeným z plnotučného mléka a také omezit vejce. Vhodné jsou jogurty, kefír a netučné zakysané výrobky, samozřejmě sójové mléko a sójové sýry, tofu. Pokud ovšem trpíte alergiemi nebo dýchacími potížemi, vynechejte mléčné výrobky vůbec, zahleňují vás.

Tuky a oleje
Krevní skupina A potřebuje velmi málo tuků k tomu, aby dobře fungovala. Ale polévková lžíce olivového oleje denně na saláty nebo zeleninu vařenou v páře zlepší trávení a vylučování.

Ořechy a semínka
Mnoho ořechů a semínek, jako jsou slunečnicová a dýňová semínka, mandle a vlašské ořechy, mohou pro krevní skupinu A představovat vhodný zdroj živin. Protože lidé s krevní skupinou A mají jíst velmi málo bílkovin živočišného původu, mohou tyto důležité stavební látky získat z ořechů a semínek. Nejvhodnější je podzemnice olejná (arašídy). Jezte je často, protože obsahují lektin, který brání rozvoji rakoviny.

Luštěniny
Krevní skupině A prospívají bílkoviny rostlinného původu z luštěnin, ovšem ne všechny druhy jsou pro ni vhodné.

Cereálie
Lidem s krevní skupinou A velmi prospívá konzumace cereálií a obilných zrn. Pouze pokud jste zahlenění, omezte konzumaci pšenice.

Chléb a pečivo
Doporučení pro krevní skupinu A ohledně chleba a pečiva jsou podobná jako u obilovin a obilných zrn. Jsou to vcelku příznivé potraviny, pokud netrpíte zvýšenou tvorbou hlenu.

Obilí a těstoviny
Krevní skupina A má hojnost možností ve výběru obilných zrn a těstovin. Tyto potraviny jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin. Vyhýbejte se zpracovávaným potravinám, jako jsou zmražená jídla, instantní těstoviny s omáčkami nebo konzervované potraviny.

Zelenina a houby
Zelenina je pro krevní skupinu A životně důležitá, jezte ji co nejvíce a to v přirozeném stavu nebo vařenou v páře. Většina druhů zeleniny je pro krevní skupinu A vhodná, je pouze pár výjimek a to papriky, brambory, zelí a rajčata. Velmi prospěšná je brokolice, mrkev, kapusta, dyně, špenát a česnek. Základem výživy krevní skupina A je tofu.

Ovoce
Lidé s krevní skupinou A by měli jíst ovoce třikrát denně. Většina druhů je přijatelných, ale měli byste dávat přednost zásaditějším druhům, jako jsou bobuloviny a blumy. Neprospěšné je tropické ovoce jako mango, papája, pomeranče a banány, naproti tomu výborný je ananas, citrony, kiwi, grapefruit, meruňky a fíky.

Šťávy a tekutiny
Krevní skupina A by měla začít každý den malou sklenicí teplé vody s vymačkanou šťávou z poloviny citronu. Napomáhá to omezení tvorby hlenu, který se přes noc nahromadil v pomaleji pracujícím trávicím traktu, a podporuje to normální vylučování. Vyhnout byste se měli šťávám s vysokým obsahem cukru, které jsou více kyselinotvorné.

Koření
Lidé s krevní skupinou A by měli používat koření více než jiná ochucovadla. Správná kombinace koření může účinně posilovat imunitní systém. Například koření na bázi sóji, jako je tamari, miso a sójová omáčka, jsou pro tuto krevní skupinu ohromně prospěšné. Výborná je melasa a řasy. Vyhnout byste se měli octu. Lidé s krevní skupinou A mohou jíst cukr i čokoládu, ale jen ve velmi malém množství.

Chuťové přísady
Jedinou chuťovou přísadou, která je pro krevní skupinu A prospěšná, je hořčice, protože má schopnost posilovat imunitní systém. Můžete jíst malé množství džemu, nízkotučných salátových dresinků a příležitostně i nakládanou zeleninu, ale pozor, byla prokázána spojitost mezi konzumací nakládané zeleniny a vznikem rakoviny žaludku. Z jídelníčku vyřaďte kečup, protože krevní skupina A neumí strávit rajčata a ocet.

Bylinné čaje
Reakce krevní skupiny A na jednotlivé druhy bylinných čajů je přesným opakem reakcí krevní skupiny O. Zatímco krevní skupina O potřebuje zklidňovat, krevní skupina A potřebuje vyburcovat imunitní systém. Na posílení imunitního systému je vhodná aloe, vojtěška, lopuch a echinacea, hloh tonizuje kardiovaskulární systém, zelený čaj má důležité antioxidační účinky na trávicí trakt, sekreci žaludeční kyseliny zvyšují zázvor a americký jilm, proti stresu je heřmánek a kořen kozlíku lékařského.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu A je vhodná sklenice červeného vína denně ke snížení rizika onemocnění srdce. Také káva může být pro osoby s krevní skupinou A skutečně prospěšná, dobré je střídat ji se zeleným čajem. Z ostatních nápojů pak zbývá už jen čistá voda

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potraviny podle krevních skupin.

 

Krevní skupina AB

 

Krevní skupina AB - záhada - je stará méně než dva a půl tisíce let, je vzácná a biologicky komplexní. Nezapadá pohodlně do žádné z ostatních kategorií. Dva antigeny činí tuto skupinu něčím podobnou krevní skupině A, něčím krevní skupině B, něčím připomíná spojení obou. Tato různorodost může být pozitivní nebo negativní v závislosti na okolnostech, proto pochopení stravy pro krevní skupinu AB vyžaduje, abyste si přečetli seznam potravin velmi pečlivě a seznámili se jak se stravou pro krevní skupinu A, tak pro krevní skupinu B, abyste lépe porozuměli údajům o vaší vlastní dietě. V podstatě lze říci, že většina potravin, které jsou nevhodné buď pro skupinu A nebo pro skupinu B, jsou pravděpodobně špatné také pro skupinu AB, přestože existují výjimky, jako například rajčata, které krevní skupina AB může jíst bez jakýchkoliv rozpoznatelných účinků. Potraviny podporující váhový přírůstek jsou červené maso, fazole, semínka, kukuřice, pohanka a pšenice. Potraviny podporující váhový úbytek jsou tofu, mořské produkty, mléčné produkty, zelená zelenina, mořské řasy a ananas.

Maso a drůbež
Skupina AB potřebuje určité množství bílkovin z masa, zejména z těch druhů, které jsou odkazem po krevní skupině B - jehněčí, skopové, králík, krůta. Lektin, který poškozuje krev a trávicí trakt u krevní skupiny B, má stejný účinek u skupiny AB, proto se vyhněte kuřatům. Nejezte maso uzené a konzervované.

Mořské produkty
Krevní skupina AB si může vybírat z velkého množství druhů mořských produktů, které jsou pro ni vynikajícím zdrojem bílkovin. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu, zařaďte do jídelníčku měkkýše. Jedlý hlemýžď obsahuje účinný lektin, který pomáhá tělu zbavit se nemocných buněk.

Vejce a mléčné výrobky
Mléčné výrobky jsou pro skupinu AB prospěšné, zejména zakysané, obsahující jogurtovou kulturu, pokud ovšem nemáte problémy se zahleňováním organismu, pak musíte přívod mléčných potravin zastavit. Pro krevní skupinu AB jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin vejce.

Tuky a oleje
Krevní skupina AB by měla používat olivový olej raději než živočišné tuky a nasycené rostlinné oleje.

Ořechy a semínka
Ořechy a semínka představují smíšený obraz krevní skupina AB. Jezte je v malém množství a opatrně. Všechna semínka obsahují totiž lektiny, které u krevní skupiny AB potlačují inzulin. Na druhou stranu podobně jako u krevní skupiny A jsou pro vás vhodné arašídy, které jsou mohutným stimulátorem imunity.

Luštěniny
Luštěniny představují pro krevní skupinu AB další smíšenou záležitost. Například čočka je pro tuto krevní skupinu důležitou potravinou s protirakovinnými účinky, přestože krevní skupině B se nedoporučuje.

Cereálie
Doporučení pro krevní skupinu AB zahrnují rady jak pro krevní skupinu A, tak i B. Obecně lze říci, že vám obilná zrna prospívají, dokonce i pšenice, ale je třeba její množství omezit, protože vnitřní jádro pšeničného zrna je pro krevní skupinu AB příliš kyselinotvorné. Také lidé se zvýšenou hlenotvorbou by měli omezit konzumaci pšenice. Vhodnými cereáliemi jsou ovesná mouka, sójové lupínky, proso, škrob, rýže a sójové granule, nevhodnými pohanka a kukuřice.

Chléb a pečivo
Doporučení ohledně konzumace chleba a pečiva u krevní skupiny AB se podobají radám u cereálií a obilných zrn. Jsou to vcelku vhodné potraviny, ale jen pokud netrpíte nadměrnou tvorbou hlenu, pak se celozrnné pšenici vyhněte. Vhodný je chléb z naklíčené pšenice, ve kterém byl lepkový lektin zničen při procesu klíčení.

Obilí a těstoviny
Krevní skupině AB prospívá strava založená na rýži spíše než na těstovinách. Omezte příjem pohanky, kukuřice ve prospěch žita a ovsa.

Zelenina a houby
Čerstvá zelenina je důležitým zdrojem přírodních látek, které mají tonizující účinky v prevenci rakoviny a srdečních chorob - onemocnění, která postihují nejvíce krevní skupinu A a AB. Zeleninu byste měli jíst několikrát denně. Krevní skupina AB má široký výběr - téměř všechny druhy zeleniny, které jsou vhodné pro krevní skupinu A nebo B, jsou vhodné i pro vás. Lidé s krevní skupinou AB by měli zařadit tofu jako pravidelnou součást jídelníčku v kombinaci s malým množstvím masa a mléčných výrobků. Vyhnout se musíte čerstvé kukuřici a všem výrobkům z ní.

Ovoce
Krevní skupina AB zdědila převážně po krevní skupině A dobrou toleranci a preferenci určitých druhů ovoce. Upřednostňujte zásaditější druhy, jako je hroznové víno, blumy a bobuloviny. Neprospívá mango, naopak ananas je vynikající. Také byste se měli vyhnout pomerančům, oproti tomu citrony, grapefruit a kiwi jsou prospěšné. Banány je vhodné nahradit meruňkami, fíky a určitým druhem melounů.

Šťávy a tekutiny
Lidé s krevní skupinou AB by měli začít každý den sklenicí Horké vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu, aby se z organismu odstranil hlen, který se nahromadil během spánku. Následovat by měla sklenice naředěné grapefruitové šťávy.

Koření
Místo soli byste měli používat mořskou sůl a řasy. Obsah sodíku v nich je nízký, což je pro krevní skupinu AB vhodné. Miso, vyrobené ze sóji, je pro krevní skupinu AB velmi vhodné.

Chuťové přísady
Vzhledem k vysoké náchylnosti ke vzniku rakoviny žaludku se vyhněte všem nakládaným pochoutkám a kečupu.

Bylinné čaje
Krevní skupina AB by měla pít bylinné čaje, aby se posílil imunitní systém a podpořila se obranyschopnost proti kardiovaskulárním nemocem. Jsou to vojtěška, heřmánek, echinacea, hloh, kořen lékořice a zelený čaj.

Různé nápoje
Červené víno je pro krevní skupinu AB vhodné vzhledem ke svým pozitivním účinkům na kardiovaskulární systém - denně sklenice. Střídejte kávu a zelený čaj.

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potraviny podle krevních skupin.

 

Krevní skupina B

 

Krevní skupina B - kočovník - představuje jedinečnou vytříbenost na cestě evoluce, snahu spojit dohromady rozdílné lidi a kultury. Obecně vzato, statná a ostražitá krevní skupina B je obvykle schopna odolávat většině závažných nemocí, častých v moderním životě, jako jsou srdeční nemoci a rakovina. Dokonce i když těmito chorobami onemocní, má větší pravděpodobnost, že je přežije. Protože je krevní skupina B něčím neobvyklým, organismus těchto lidí má větší sklon k exotickým onemocněním imunitního systému.

Pro krevní skupinu B je největším faktorem váhového přírůstku kukuřice, pohanka, čočka, arašídy a sezamová semínka. V reakcích na lepek obsažený v pšeničných klíčcích a celozrnných pšeničných výrobcích se podobá krevní skupině O - lektiny zpomalují metabolismus, zvláště ve spojení pšenice s kukuřicí, pohankou, čočkou nebo arašídy. Potraviny, které podporují váhový úbytek lidí krevní skupiny B je zelená zelenina, maso, vejce, nízkotučné mléčné výrobky játra.

Maso a drůbež
Ukázalo se, že u osob s krevní skupinou B existuje přímé spojení mezi stresem, autoimunitními chorobami a červeným masem. Jestliže se cítíte unavení nebo trpíte imunitní nedostatečností, měli byste jíst z červeného masa jehněčí, skopové nebo králíka několikrát týdně, raději než hovězí maso nebo krůtu. Pro krevní skupinu B je nutnost vyhnout se konzumaci kuřat. Kuřata totiž obsahují ve své svalovině lektin, který aglutinuje krvinky krevní skupiny B, napadá krevní řečiště a může vést ke vzniku mozkové mrtvice a imunitních poruch. Proto i když je kuře vaší milovanou potravinou, odvykněte si od něj a nahraďte ho třeba krůtou nebo bažantem.

Mořské produkty
Krevní skupině B prospívají mořské produkty, zejména hlubokooceánské ryby, jako je treska a losos, také bílé ryby jako platýs, halibut a mořský jazyk. Vyhnout se však musíte korýšům a měkkýšům - obsahují totiž pro vás zničující lektin.

Vejce a mléčné výrobky
Krevní skupina B je jedinou z krevních skupin, která může plně vychutnat různé druhy mléčných výrobků. Naopak sojové potraviny nemají na zdraví krevní skupiny B žádné zvláštní příznivé účinky, v žádném případě nenahrazovat mléčné výrobky sojovými, snad pouze dočasně při zahlenění organismu. Mimochodem, vejce také neobsahují lektin.

Tuky a oleje
Zařaďte do svého jídelníčku olivový olej, abyste podpořili trávení a vylučování. Používejte nejméně jednu polévkovou lžíci každý druhý den. Vyhněte se sezamovému, slunečnicovému a kukuřičnému oleji, které obsahují lektiny.

Ořechy a semínka
Většina ořechů a semínek není pro krevní skupinu B vhodná, protože obsahují lektiny.

Luštěniny
Lidé s krevní skupinou B mohou jíst jen některé druhy luštěnin, protože mnohé (čočka, strakaté fazole) obsahují lektiny.

Cereálie
Krevní skupina B by se měla vyhnout konzumaci pšenice a žita – obsahují lektin. Základem je rovnováha, jíst širokou škálu obilných zrn a cereálií. Vynikající je pro vás oves a rýže, také pšenice špalda.

Chléb a pečivo
Doporučení jsou zde obdobná jako u cereálií. Vyhněte se pšenici, kukuřici, pohance a žitu. Zkuste chléb z naklíčených zrn, které dostanete v obchodech zdravé výživy. Přestože se jedná o chléb z naklíčené pšenice, problematické jádro je zničeno při procesu klíčení, a proto je chléb mimořádně zdravý.

Obilí a těstoviny
Vhodné druhy obilných zrn a těstovin se zcela shodují s doporučenými cereáliemi a druhy chleba a pečiva. Jezte však těstoviny a rýži střídmě, nepotřebujete totiž velké množství živin, které jsou v nich obsažené, pokud jíte maso, mořské produkty a doporučené mléčné výrobky.

Zelenina a houby
V zelenině vhodné pro krevní skupinu B je množství velmi kvalitních živin, proto plně využijte možnosti konzumovat 3 až 5 porcí denně. Z velké části je pro vás říše zeleniny vaším královstvím. Na rozdíl od ostatních krevních skupin můžete klidně jíst brambory, zelí a houby. Vyřadit však zcela musíte rajčata, obsahují totiž lektiny, které shlukují krvinky všech krevních skupin, obzvláště pak krevní skupiny A a B, dochází k silným reakcím, obvykle ve formě podráždění žaludeční sliznice. Kukuřice není vhodná pro svůj obsah lektinů, olivy z důvodu plísní.

Ovoce
Na výběr má krevní skupina B širokou škálu ovoce, mívá totiž velmi vyrovnaný trávicí systém, se zdravou úrovní zásaditých a kyselých složek, proto může jíst některé ovoce, které je pro ostatní krevní skupiny příliš kyselé.

Šťávy a tekutiny
Většina ovocných a zeleninových šťáv je pro krevní skupinu B vhodná.

Koření
Krevní skupině B nejlépe prospívá koření s prohřívacími účinky, jako je zázvor, křen, kari a kajenský pepř. Výjimkou je bílý a černý pepř, které obsahují nežádoucí lektiny. Vyhněte se konzumaci sladidel z ječného sladu, kukuřičného sirupu, kukuřičného škrobu a skořice. Můžete bílý i hnědý cukr, med a melasu, dokonce čokoládu, ovšem vše jen ve velmi malém množství.

Chuťové přísady
Žádné chuťové přísady nejsou pro tuto krevní skupinu přímo prospěšné, kečup je dokonce škodlivý, obsahuje lektiny.

Bylinné čaje
Lidé s krevní skupinou B nesklízejí žádný ohromující prospěch z většiny bylinných čajů a jen několik je pro ně škodlivých. Krevní skupina B zůstává ve vyváženém stavu při rozumné konzumaci čajů – zázvor k zahřátí, máta peprná k uklidnění trávicího traktu, ženšen na posílení nervového systému, lékořice, která pomáhá snižovat náchylnost k autoimunitním chorobám.

Různé nápoje
Pro krevní skupinu B je nejvhodnější, když omezí konzumaci nápojů na bylinný a zelený čaj, vodu a šťávy. Snažte se vyřadit kávu a černý čaj.

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potraviny podle krevních skupin.