Jak na zdravý spánek?

Spánek je pro člověka nadmíru důležitý. Během něj dochází k filtraci mozku, během čehož mozek třídí veškeré myšlenky a zážitky. Dochází také k regeneraci organismu a k celkovému odpočinku. Je chybné domnívat se, že spánek člověk nepotřebuje nebo že nám stačí jen pár hodin denně. Nedostatek spánku nebo nízká kvalita spánku stojí za řadou oslabení, jako je úzkost či deprese. Podpořte proto svůj spánek a vyhněte se oslabení. Pořiďte si anatomické polštáře nebo kvalitní podložky z paměťové pěny, které vám pomůžou ve zdravém spaní.

Věděli jste, že náš spánek má dvě fáze? Konkrétně mluvíme o REM fázi a NON REM fázi. Nebo věděli jste, že spát bychom měli sedm až osm hodin denně? Přespání stejně jako nevyspání je škodlivé. Nabízí se však stále ještě jedna otázka, a to – jak na zdravý spánek? Není to jenom o kvalitní podložce z paměťové pěny nebo o příjemných vlněných produktech, v nichž se spí jako v pohádce.

spanek1

Vytvořte si spací rutinu

Nejen děti, ale také dospělí potřebují ke svému spokojenému spánku jakousi rutinu, jakýsi režim. Neznamená to, že každý den budete uléhat do postele na minutu přesně, stejně tak to neznamená, že budete vstávat pokaždé ve stejnou hodinu, minutu i vteřinu, ale velké výkyvy mezi hodinou usínání a hodinou vstávání by být neměly.

Spánkový režim si ideálně nastavte v pondělí a snažte se ho udržovat po celý týden. Odborníci jsou toho názoru, že sedm dní trvá, než se tělo přizpůsobí nové spánkové rutině. Ovšem jenom jeden den stačí k tomu, abyste se navrátili k tomu starému režimu. Zkuste proto vytrvat.

Horká sprcha před spaním je dobrý nápad

Pokud vás trápí nespavost, vyplatí se zamířit před spaním do horké sprchy, respektive horké vany. Teplá voda totiž uvolňuje tělo, tím pádem i usnadňuje usínání. Když dojde ke zvýšení tělesné teploty, tělo se stává malátným, protože se přirozeně sníží i metabolická aktivita.

177809_polstar-100--merino-vlna-iws-40cm-x-75cm-mr-3

Žádný alkohol před spaním

I kdybyste měli jakékoli relaxační polštáře nebo jakkoli příjemné přikrývky, stejně byste neusnuli, pokud byste si dali před spaním skleničku alkoholu. Anebo byste usnuli, ale spánek by nebyl ani zdaleka tak kvalitní, jakým by mohl být bez alkoholu. I když mnozí lidé záměrně pijí alkohol před spaním, protože se domnívají, že zdraví prospívá, není to tak. Alkohol totiž zvyšuje frekvenci probuzení během noci a snižuje důležitou REM fázi spánku (ta je nejvíce posilňující fází spánku během noci).

Žádné modré světlo

Věděli jste, že sledování televize před spaním stejně jako brouzdání na internetu v mobilu škodí našemu spánku? Elektronika totiž vysílá takzvané modré světlo, které udržuje náš mozek déle v pozoru. Nejen, že kvůli modrému světlu nemůžeme spát, ale zároveň se zvyšuje pravděpodobnost probuzení během noci.

Žádný kofein před spaním

Kofein je před spaním tabu. To je však všeobecně známé. Řada lidí se tedy před spaním skutečně vyhýbá kávě. Dopřávají si však zelený čaj, který je taktéž plný kofeinu. Dávejte si tedy pozor na složení nápojů, které popíjíte před spaním. Kofein zvyšuje produkci adrenalinu a při usínání se pak neustále otáčíme a vrtíme.

86058_polstar-z-pametove-peny-60cm-x-40cm-x-11cm-bx-11