Zatímco říjen byl plný slunce, listopad je tradičně dušičkový. Po ránu mlhavo, první mrazíky a přes den ospalo a pošmourno. Tohle nevlídné počasí nahrává také respiračním onemocněním. Inu, slyšíte o nich každý den ve zprávách a dalším důkazem jsou možná i vaše děti, které sotva nastoupily do školky, jsou zase doma s kašlíkem a rýmou.
Podle pravidel čínského pentagramu patří každý měsíc jednomu z lidských orgánů a jak jste jistě pochopili, listopad patří plicím. A právě teď je nejlepší chvíle, kdy začít s jejich posilováním.
Správné dýchání je základ
Jak tedy správně dýchat, abyste organismu dopřáli co nejvíc kyslíku? Hezky nosem a prodechnout až do břicha, nikoli jen do hrudníku. Zatahování břicha si nechte na plavkovou sezónu. Při nádechu si představuje, že vdechujete pozitivní, životodárnou energii a při výdechu pouštíte ven negativní energii a s ní i starosti a nepřátelské emoce. Uvidíte, že takové cvičení prospěje i vaší psychice.
Pokud se rozhodnete správnému dýchání věnovat podrobněji, k dispozici je vám spousta instrukcí na internetu a v moudrých knihách. Do této techniky vás spolehlivě zasvětí i instruktor jógy.
Výzkumy prokázaly, že lépe okysličený organismus má vyšší počet červených krvinek a o to lépe se dokáže bránit proti volným radikálům.
Posilovat imunitu se vyplácí
Imunita je schopnost organismu bránit se cizorodým látkám (nejčastěji virům, bakteriím a parazitům). A posilovat ji se vyplácí nejen v zimě, ale po celý rok. Jak? Dostatkem spánku, zdravou stravou s dostatkem vitamínů a pravidelným pohybem. Veselá mysl je půl zdraví, proto si čas od času dopřejte (digitální) detox a vyrazte na čerstvý vzduch.
Byliny na posílení imunity
- Echinaceu (třapatku nachovou) snadno poznáte díky jasně růžovým květům, které připomínají tvarem sedmikrásku. Nejčastěji ji najdete ve formě kapek, sirupů a tinktur a zpracovává se celá včetně kořenu.
- Oranžové bobulky rakytníku řešetlákového obsahují opravdu hodně vitamínu C a A, napomáhají udržet normální stav pokožky, trávení a podporují správné fungování cévního systému.
- Nasušili jste si přebytky bylinek ze zahrádky? To jste udělali dobře, protože na imunitu příznivě působí třeba i meduňka, máta, bazalka a dobromysl obecná.
- Ve spíži můžete zapátrat i po tak obyčejných potravinách jako jsou česnek a zázvor.
- Vyzkoušet můžete i kořen života. Tak se přezdívá ženšenu pravému, který kromě obranyschopnosti podporuje i dobrou náladu, tělesnou kondici, paměť a zkracuje rekonvalescenci po úrazech.
Rýma není prima
Při nachlazení a dýchacích potížích se doporučuje větrat a zvlhčovat vzduch. K tomuto účelu máme nabídce máme designový dřevěný vaporizér a difuzér se silicí ze švýcarské borovice. Ta je na nemoci horních cest dýchacích jako dělaná.
Které další byliny rozpouští hlen a tlumí záněty? Podběl, mateřídouška, divizna, šalvěj, heřmánek nebo jitrocel. Jejich kombinace najdete v čajích a tinkturách na podporu dýchání.
Nenechte se rozladit nevlídným počasím a studeným nosem, nejkrásnější svátky roku už jsou za dveřmi. Když se správně nadechnete, možná už se naladíte na klidnou vánoční notu. A jestli vám ještě nějaké dárky schází, vyberte si je u nás ve Zdravíčku.