Balení vánočních dárků v duchu zero waste? To je výzva!

Zero waste neboli život bez odpadků je výzva. A nejen na Vánoce. Udělejte z balení dárků kreativní proces a vstupte do nového roku s pocitem, že jste udělali další krok k životu šetrnějšímu k přírodě.

Vánoce ZW 1

Zero waste dárky?

V rámci zero waste filozofie se často skloňuje takzvaný koncept 3R (redukujte, používejte věci opakovaně a recyklujte). Takže než se pustíte do toho balení dárků, zamyslete se i nad tím, jestli jich opravdu musíte kupovat tolik.

A při jejich výběru si hlídejte i to, jestli nejsou zbytečně zabalené v plastech. Pokud se můžete rozhodnout, vyberte si tu ekologičtěji řešenou variantu (například tuhý deodorant, který se dá doplňovat, nebo tentýž výrobek, který ale není v plastovém obalu).

 

Víc o zero waste si přečtěte v jednom z našich předchozích článků.

179180_citronova-trava

Bezobalový dárek – proč říct ne klasickým balicím papírům

Je to trochu ironie. Vydavatelé knih bojují s nedostatkem papíru, ale ve schránky máte denně plné nevyžádaných letáků a kupujete metry balicích papírů, které ale slouží jen k tomu, aby je někdo roztrhal a poté vyhodil.

Zamysleli jste se po cestě ke kontejneru na papír, jak obtížně se lesklé role papíru recyklují? A co všechno se z nich při recyklaci uvolňuje za chemikálie? Především z těch hodně barevných a levných.

A co lepicí pásky? Sundáváte je, než krabici nebo papír hodíte do kontejneru? Zkuste koupit papírovou lepicí pásku s lepidlem z kaučuku – lepí, drží a je eco friendly, takže ušetříte čas a nervy vynaložené na její sundání.

Jak na zero waste balení dárků?

Nejlépe nijak, o tom to celé bezobalové snažení je. Ale pokud přece jen chcete obdarovaného překvapit, poradíme vám. A věřte, že to jde udělat opravdu hezky a kreativně.

  • Můžete koupit, nebo ti šikovnější z vás i vyrobit, látkové pytlíčky. Skvěle se k tomu hodí i zbytky látek. Výsledný výtvor může vypadat opravdu velkolepě a obdarovaný je může používat i přes rok při nakupování – na ovoce, zeleninu, pečivo, luštěniny… Možností je tolik!

 

Malý tip: chystáte se darovat „měkouše“? Třeba takový šátek přímo vybízí k tomu, aby jste do něj něco zabalili. A hřejivou deku jako dělanou pro zimní večery u televize stačí jen ovázat hezkou stuhou.


Mrkněte k nám a vyberte si měkký dárek, který skutečně potěší.

197835_vyr-153-prikryvka-velbloudi-vlna-kvet

  • Nezapomněli jste na recyklovaný papír? Je to docela módní záležitost a poskytuje spoustu prostoru pro kreativitu. Jako by křičel: vyzdob mě! Tak oprašte razítka, fixy, štětce, nebo usušte pár koleček pomeranče.


  • Pokud vám dárek přišel v krabici, nerozpakujte se ji znovu použít. Stačí jen opatrně odstranit nalepené štítky a nahradit je novými, zavázat provázkem, přidat třeba smrkovou větvičku a máte hotovo.

  • Použijte bez rozpaků balicí papír nebo dárkovou tašku z loňského roku, pokud jste si je schovali a mají jakous takous formu. Výhodou dárkových tašek je i to, že vám vydrží několik let po sobě. Ať žije zero waste balení dárků!

  • Také se vám doma nakupily papírové tašky, protože jste si na nákup zapomněli vzít látkovou nebo si čas od času necháte domů dovézt jídlo? Tak teď se budou hodit. I do nich totiž můžete efektivně dárky zabalit. Pokud se vám chce, můžete tašku ozdobit razítky nebo stříbrnými fixami.

  • Jedlé dárky patří do zavírací sklenice (kterých mají doma třeba milovníci oříškových másel jistě slušnou zásobičku).

 

  • Opravdu malinké dárky (například šperky) se překrásně vyjímají ve skořápce z vlašského ořechu nebo krabičce z ruličky od toaletního papíru. Ať žije minimalismus!

Tak teď už víte, že i to balení dárků může být o něco „zelenější“. A jestli ještě pořád tápete, co vlastně zabalit, můžete se inspirovat našimi tipy na vánoční dárky pro manžely a tatínky.