Bolest zad v kříži nebo mezi lopatkami: Co na ně platí?

Víte, co je tou nejrozšířenější civilizační chorobou? Je to obyčejná bolest zad, která však umí pořádně potrápit a znepříjemnit den. Tato civilizační nemoc postihuje lidi napříč generacemi. A paradoxně ji umí spustit jak nadměrná aktivita, tak nedostatek pohybu. Ať už stojí za vaší bolestí zad v kříži či mezi lopatkami cokoli, určitě se ptáte, co na ni platí?

zada 2

Bolest zad se dělí na několik druhů

Než však přejdeme ke konkrétním radám, které platí na zmiňovanou civilizační chorobu, je zapotřebí prozradit si několik druhů bolesti, jež nám nedají v noci spát a jež nám znepříjemňují prakticky všechny činnosti během dne.

Zaprvé rozlišujeme bolest zad podle toho, v jaké části těla se bolest vyskytuje. Existuje tedy bolest zad v kříži, bolest zad mezi lopatkami, dále pak bolest spojená s křečí zádových svalů. Zadruhé lze bolesti rozdělit na akutní a chronickou. Zatímco akutní se týká většinou jednoho místa a míříme s ní ihned na pohotovost, v případě chronické bolesti mluvíme o bolesti dlouhotrvající (delší než šest měsíců), za kterou stojí ochabnutí zádových svalů.

Co stojí za nepříjemnými bolestmi?

V mnoha případech za nepříjemnými bolestmi stojí poranění, jindy zase nemoc, kterou zrovna proděláváme. Jak ale bylo zmíněno, bolest se může vyskytnout i z důvodu nadměrné aktivity či naopak z důvodu nedostatku pohybu. Na vině velice často bývá sedavé zaměstnání (které je typické pro dnešní dobu), dále také prochladnutí nebo obezita, respektive nadváha.

Bolest zad může být takovým alarmem upozorňujícím na to, že je s tělem něco v nepořádku. 

177518_tygri-mast-50-ml

 

Patříte k lidem, které pravidelně sužuje neutichající bolest vystřelující v zádech? Ať už za vaší bolestí stojí nadměrná aktivita, nedostatečný pohyb nebo obezita či stres, máme pro vás dobrou zprávu.  Tedy pokud se vsadíte na masti, gely nebo spreje.

Žádná mast, gel nebo sprej vám však nezaručí, že se oslabení nevrátí. Daleko účinnější a efektivnější na bolesti zad je docházení na pravidelné rehabilitace a provádění cviků na bolesti zad.

pecky

V těhotenství je bolest zad zcela normální

S bolestí projevující se v zádech se nejčastěji potýkají ženy v očekávání. Právě ty chtějí velice často s tímto problémem co nejrychleji zatočit. Lékaři však k těhotným ženám přistupují s opatrností - jsou toho názoru, že s rehabilitacemi nebo nejrůznějšími cviky by se to v tomto období nemělo přehánět. Bolest zad v těhotenství zkrátka patří k tomuto několikaměsíčnímu období. Od bolesti ale může pomoci ulevit třeba nahřívací polštářek s třešňovými peckami.

Bolest přichází většinou ve chvíli, kdy ženy začínají nabírat na hmotnosti. Páteř začíná být přetěžována a reaguje na to tím, že začne bolet. To vede posléze ke ztuhlosti po ránu. Zejména před samotným porodem není ztuhlost nic neobvyklého.